İki katlı olan bu benzersiz müze, Yörük yaşam tarzını yansıtan geleneksel eşyalar, doğanın kucağından gelen örnekler, alternatif turizm rotaları, antik ören yerleri ve ilçeye dair birçok görsel ile ziyaretçilerini büyülüyor. Manavgat'ın tarihini ve kültürel yaşantısını detaylı bir şekilde gözler önüne seren Manavgat Kent Müzesi, bir zaman tüneli işlevi görüyor.

GİRİT, YÖRÜK VE YERLİ HALK KÜLTÜRÜ

Müze, Girit kültürü, Yörük kültürü ve Manavgat yerli halkının kültürünü anlatan 3 binden fazla eseri büyük bir özenle bir araya getirdi. Bu eserler, iç ve dış mekanda 50 sahnede ziyaretçilere sunuluyor. Her biri özenle yerleştirilen bu objeler, Manavgat'ın çok kültürlü yapısını ve zengin tarihini en ince detayına kadar gözler önüne seriyor.

Manavgat Kent Muzesi Koy Evi

BÖLÜMLER VE OLANAKLAR

Manavgat Kent Müzesi, 14 oda ve çeşitli bölümleriyle ziyaretçilerine kapsamlı bir kültürel deneyim sunuyor. Tarih ve kültür meraklılarının vazgeçilmez durağı olan bir kütüphane, görsel şovlarla Manavgat'ın geçmişine yolculuk yapmak isteyenler için sinevizyon bölümleri, yörüklerin günlük yaşamını yakından tanıma fırsatı bulacağınız yörük çadırı bölümü, yerel lezzetlerin tarihine ve kültürel önemine dair derinlemesine bir bakış sunan yemek kültürü bölümü ve çok daha fazlası ziyaretçileri bekliyor.

ÖDÜLLER VE TAKDİRLER

Manavgat Kent Müzesi, 2021 yılında Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen 'Müze Özendirme Yarışması'nda 'Kent Müzeleri' kategorisinde ödül kazanarak başarısını taçlandırdı. Geçmişle gelecek arasında güçlü bir köprü kuran bu müze, Manavgat'ın en değerli kültürel miraslarından biri olarak anılıyor.

Manavgat Kent Muzesi Dokumaci Kadin

Manavgat Kent Müzesi, basit bir müze olmanın ötesinde, bir kültür merkezi, bir zaman tüneli ve Manavgat'ın eşsiz tarihine açılan bir kapı. Ziyaretçilerine sunduğu bu eşsiz deneyim ile Manavgat'ın zengin tarihine ve kültürel dokusuna ışık tutmaya devam ediyor.

Muhabir: ERENDİZ ÖZKURT/ÖZEL HABER