SEYAHAT Acenteleri Yöneticileri Derneği (SAYD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gem,  Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un 1618 sayılı Seyahat Acentaları Birliği Kanununun yerine hazırlamayı düşündüğü yasa taslağına tepki gösterdi. Gem, “Bakan Ersoy, sektörün hızlı büyümesi ve yetersiz bir şekilde gelişmesini Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne (TÜRSAB) bağlanmış olacak ki yeni bir yasa değişikliği ile rekabetçi olacağını düşündüğü birlikleri kurmanın yolunu açmaktadır. Bir kez daha hatırlatmakta yarar var ki TÜRSAB gibi birlikler mesleki menfaatlerin geliştirilmesi amacıyla kurulmuş sosyal yapılardır. Böyle birlikleri birkaç parçaya bölerek rekabet ettiremezsiniz. Olsa olsa çok başlılığa sebep olursunuz” dedi.

‘1618 SAYILI YASANININ İÇİNİN BOŞALTILMASINA KARŞIYIZ’

Yeni kurulacak birliklerde mantık hatası olduğunu vurgulayan Başkan Gem, “ Mesela, yeni yasa ile birkaç parçaya ayrılan ve tam bir yetki karmaşasına sebep olacak birliklerle seyahat acentacılığı faaliyetlerini daha sağlıklı bir yapıya nasıl kavuşturacaksınız? Sayısız birlikler ve bölünmüş yetkilerle acentaların rekabet gücünü nasıl arttıracaksınız? Kafası karışan ve nereye başvuracağını bilemeyen tüketicilerin haklarını nasıl koruyacaksınız? Hepimiz biliyoruz ki böyle karmaşık bir yapı ile bunların gerçekleşmesi mümkün olmayacaktır. Bizler 1618 sayılı yasanın içinin boşaltılmasını veya tamamen ortadan kaldırılmasını yanlış buluyoruz. Sil baştan yeni bir yasa hazırlamak yerine hazırlanışı ve sunuşu itibariyle güçlü bir yasa olan 1618 sayılı yasanın birtakım düzenlemelerle daha iyi bir yapıya kavuşturulmasından yanayız” diye konuştu.  

‘TURİZM SEKTÖRÜNÜ KAOSA SÜRÜKLER’

1972 yılından günümüze kadar gelerek Türk turizmini büyük bir başarıyla şekillendiren 1618 sayılısı yasanının korunarak güncellenmesi gerektiğini belirten Gem, “  Turizm sektörü elliden fazla farklı iş kolu ve neredeyse tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişki halindeyken sektörün en önemli unsurlarından biri olan seyahat acentacılığı mesleğinin bu kurum ve kuruluşlarla olan sorunlarını giderecek birtakım yasal düzenlemelerin yapılması şarttır. Hal böyleyken seyahat acentaları ile özel ve kamu kurum ve kuruluşları arasındaki ilişkileri düzenleyecek yasal adımlar atmak hem acentacılık mesleğinin hem de turizm sektörünün yararına olacaktır. Bunun dışında yapılacak her türlü değişiklik sektörü öngörülemez kaoslara sürüklemekten başka bir işe yaramayacaktır” ifadelerini kullandı. 

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/HABER