Korkuteli'nin sakin sokaklarından, Antalya'nın sıcak atmosferine uzanan bir yolculukla, bir yıldızın doğuşuna tanıklık etmek mümkün. 30 Ağustos 1970'te bu dünyaya adım atan Mehmet Özgür, adını sanat dünyasına altın harflerle yazdırmak için kendi özgür ruhuyla yola çıktı.

 

ANTALYA'NIN TİYATRO SAHNESİNDE

Sanatla iç içe büyüyen Mehmet Özgür, ilk tutkusunu Antalya'da bir dil kursunda keşfetti. İstanbul Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nden mezun olduktan sonra, 1988 yılında Antalya'da tiyatro etkinliklerine katılarak sahne tozunu yuttu. Ertesi yıl, Antalya Halkevi'nde tiyatro çalışmalarına ağırlık verdi ve yeteneğini parlatmaya başladı. 1993 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu'na katılarak profesyonel sahne kariyerine adım atan sanatçı, burada ustalarından aldığı ilhamla kendi yolunu çizmeye başladı.

B920F4974B5Eab7C199E9Fef

TELEVİZYON VE SİNEMA DÜNYASINDA

Mehmet Özgür'ün yıldızı, 2004 yılında ilk kez kamera karşısına geçtiği bir TV dizisiyle parladı. Oynadığı rollerle seyircinin gönlünde taht kuran Özgür, 2012 yılında Emin Alper'in "Tepenin Ardı" filmi ve aynı yıl çekilen "Suskunlar" dizisiyle zirveye ulaştı. Bu yapımlardaki etkileyici performansı, ona hak ettiği ünü getirdi.

Özgür'ün yeteneği ve tutkusu, televizyon dünyasının önemli yapımlarında da kendini gösterdi. "Muhteşem Yüzyıl", "Çalıkuşu", "Filinta" gibi sevilen dizilerdeki rolleriyle seyircinin gönlünde taht kuran sanatçı, her karakterdeki derinlik ve samimiyetiyle izleyicilerin takdirini kazandı.

SAHNENİN YÖNETMENİ

Mehmet Özgür, yetenekli bir oyuncu olduğu kadar tutkulu bir yönetmendi de. Bazı tiyatro oyunlarında yönetmenlik yapan sanatçı, sahne perdesinin arkasındaki büyüyü de deneyimledi ve sanatını farklı bir boyuta taşıdı.

Mehmet Ozgur

Antalya'nın sanat hayatına büyük katkılar sağlayan Mehmet Özgür, Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu'nun Genel Sanat Yönetmeni olarak görev aldı. Sahne sanatlarına olan tutkusu ve liderlik yeteneğiyle, Antalya'nın kültürel zenginliğine katkıda bulunmaya devam etti.

Mehmet Özgür’ün yeteneği, tutkusu ve özgür ruhu onu Türk sinema ve tiyatro dünyasının unutulmaz bir yıldızı yaptı. Antalya’nın sanat ve kültür dünyasına da büyük katlıları olan Özgür, gün geçtikçe ışığını parlatmaya devam ediyor.

Muhabir: ERENDİZ ÖZKURT/ÖZEL HABER