Avrupa Şampiyonası son 16 turu maçında Avusturya'yı 2-1 mağlup eden A Milli Takım, çeyrek finale adını yazdırdı. Milli takımın gollerini Merih Demiral atarken genç oyuncunun yaptığı gol sevinci ise tartışma yarattı. UEFA, gol sevinci ile ilgili olarak Merih Demiral hakkında soruşturma başlattığını açıkladı. Milli futbolcu attığı golden sonra bozkurt işareti yapmıştı.

31(4) MADDESİ UYARINCA
UEFA'dan yapılan açıklama şöyle, "2 Temmuz 2024 tarihinde Almanya'nın Leipzig kentinde oynanan 2024 UEFA Avrupa Şampiyonası Son 16 Turu Avusturya-Türkiye karşılaşmasıyla ilgili olarak Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral'ın iddia edilen uygunsuz davranışları nedeniyle UEFA Disiplin Yönetmeliği'nin 31(4) maddesi uyarınca soruşturma açılmıştır. Konuyla ilgili olarak ilerleyen günlerde daha detaylı bilgi verilecektir" ifadelerine yer verildi.

NEFRET SÖYLEMİ ANLAMI TAŞIMIYOR 
Antalyalı Spor Hukuku Uzmanı Avukat Fatih Şaşıoğlu ise Merih Demiral hakkında açılan soruşturma ile ilgili değerlendirmede bulundu. Şaşıoğlu “Milli Takımın kazandığı maçta Merih Demiral’ın sevinci nedeniyle UEFA’nın soruşturma başlattığı bildirilmektedir. Merih Demiral’ın yaptığı hareket Türklük bilincinden ileri gelmekte olup hiçbir etnik ve dini ayrımcılık içermemekte, nefret söylemi anlamına gelmemektedir.  UEFA Disiplin Talimatı md. 14, Irkçılık ve Ayrımcılığı yasaklar. Soruşturmanın bu madde üzerinden yürütüleceği belirtilmektedir. Ancak yukarıda belirttiğim gerekçelerle UEFA’nın Ülkemiz aleyhine karar vermeyeceğine inanmak istiyorum” ifadelerini kullandı. 

Whatsapp Image 2024 07 03 At 12.42.52-1

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER