Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMO) Başkanı Sacittin Hancıoğlu bu yıl 2 Temmuz’da başlayıp 20 Temmuz’da sona erecek olan mali tatille ilişkin açıklamalarda bulundu. Hancıoğlu, sistemsel sorunlar dolayısıyla meslek şartlarının zorlaştığını ve mesleğe olan ilginin azaldığını ifade etti.

’35. YILINI KUTLADIK’
3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu’na dikkat çeken Hancıoğlu, " Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleğinin; ülkemizde yasal statüye kavuşmasını sağlayan ve 13 Haziran 1989 tarihinde uygulamaya giren 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununun bu yıl 35. Yılını kutladık" dedi. Bu süreçte en büyük kazanımlardan birinin mali tatil olduğunu belirten Sacittin Hancıoğlu, "Her ne kadar arzuladığımız, hayallerini kurduğumuz mali tatile kavuşmasak da; biz hayalimizdeki mali tatille ilgili mücadelemize devam edeceğiz.  İnanıyoruz ki; çokta ileride olmayan bir tarihte tam manası ile bir mali tatile kavuşacağız" ifadelerini kullandı. 

EVLERİMİZE GİDEMİYORUZ
Sistem kaynaklı durumlardan yaşadıkları problemler yüzünden zorlandıklarını belirten Hancıoğlu, "Devletin vergi gelirlerini toplamak ve hükümetlerin çeşitli alanlarda geleceğe yönelik planlamalar yapmak için bazı verilere ihtiyaçlarının olduğu açıktır. Bu verilere ulaşmak, Mali Tablolar haline getirmek oldukça meşakkatli bir süreçtir. Özellikle iki üç yıldır; mali verileri sunmak için çektiğimiz çileyi iyi biliyoruz. Ne yazık ki bu çilenin sorumlusu mali verileri bizlerden isteyen Paydaşlarımızın bir türlü düzeltemedikleri sistemsel sorunlardır. Bu sorunlar artık dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır.  Bundan dolayı ofislerimizden evlerimize gidememeye başladık" dedi. Bu durumun mesleğe olan ilgiyi azalttığını ifade eden Sacittin Hancıoğlu, "Genç meslektaşlarımız meslekten soğumuş, belli yaştaki meslektaşlarımız genç yaşta mesleklerini bırakmaya başlamışlar, mesleğe yönelen gençlerin sayısı her geçen gün azalmaya başlamıştır. Bizlerden kaynaklanmayan sistemsel arızalar yüzünden, zamanında yetiştirmek için aceleyle mali tablolar yapmak istemiyoruz. Daha dinlenmiş olarak işimizi yapmak için tatil yapmak bizim de hakkımızdır" dedi.

Muhabir: YUSUF ÖZTÜRK/HABER