PLAN ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Antalya-Alanya Çevre Yolu Projesi'ni, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na cevaplanması istemiyle verdiği soru önergesiyle geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Konuyla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Milletvekili Cavit Arı’ya yanıt verdi.

‘ANTALYA HAK ETTİĞİ KARŞILIĞI NE ZAMAN ALACAK?’

Antalya halkının projenin ne zaman başlayacağını merakla beklediğini gündeme taşıyan Milletvekili Cavit Arı, “Antalya-Alanya Çevre Yolu Projesi için 'yine mi hayalde kalacak' diye sorulmaktadır. Antalya hak ettiği karşılığı ne zaman alacaktır? Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, 'yeni projeler beklesin başlayanlar ise tamamlanmak üzere değilse yine beklesin' talimatı ve 2024 yılının ikinci yarısında tasarruf ve harcama kontrolünü güçlü şekilde devreye alacaklarını bildirmesinden sonra yıllardır beklenen Antalya-Alanya Çevre Yolu Projesi'nin son durumu Antalya kamuoyu tarafından merakla beklenmektedir” sorularına yer verdi.

BAKANLIK CEVAP VERDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Milletvekili Cavit Arı’nın soru yönergesine, “T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı Antalya Milletvekili Sayın Av. Cavit Arı'nın 7/11539 esas sayılı yazılı soru önergesinin cevabı: Antalya-Alanya Otoyolu'nun ihalesi; Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile 15.12.2023 tarihinde gerçekleştirilmiş olup süreç devam etmektedir” ifadelerine yer vererek cevap verdi. Verilen cevabı sosyal medyadan paylaşan Milletvekili Arı, “15.12.2023’te yapıldığı söylenilen Antalya-Alanya Çevre Yolu’nun ihalesi ne oldu? Yapıldı mı? Kesinleşti mi? Ne zaman başlayacak? Ne zaman bitecek? Geçiş ücreti ve kaç araçlık geçiş garantisi verildiğini sordum. Bakanının verdiği cevap bu… Yani şimdiden sonucu anlamak mümkün” açıklamasına yer vererek tepkisini dile getirdi.  

Whatsapp Image 2024 06 08 At 17.42.00

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER