İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, Ceza Muhakemesi Kanunu'na (CMK) ilişkin avukatların maruz kaldığı ekonomik sorunları meclis gündemine taşıdı.

Milletvekili Kaya, avukatların CMK görevini yerine getirirken yaşadıkları ekonomik sıkıntıları dile getirerek, “Avukatlık mesleğindeki CMK görevinden bahsetmek istiyorum. Ceza muhakemesi kanunumuz gereğince suça sürüklenen mağdur çocukların, okuma yazma bilmeyenlerin, engelli vatandaşlarımızın, şüpheli sanık konumundaki bazı vatandaşlarımızın avukatlar ile temsili zorunludur. Baro tarafından görevlendirilerek bu önemli kamu görevini ifa eden avukatların ücretleri devlet tarafında ödenmektedir. Avukatlara verilen bu ücretler anayasada belirlenen angarya yasağı ilkelerine aykırı olup emeklerinin karşılığı değildir” ifadelerine yer verdi.

ENFLASYONUN ALTINDA ÜCRET

Bu durumun anayasal angarya yasağı ilkelerine aykırı olduğunu belirten Milletvekili Aykut Kaya, avukatlara ödenen ücretlerin 2024 yılında yapılan artışın enflasyon oranlarının altında kaldığını vurguladı. Milletvekili Kaya, “2024 yılında CMK ücret tarifesine yapılan artış, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranlarının dahi altında kalmıştır. Vatandaşlarımızın hukuki haklarının korunması amacıyla görev alan avukatların ücretlerinin iyileştirilmesi ve bu angaryaya son verilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu ücretlerden alınan KDV kaldırılmalı ya da alınan oran azaltılmalıdır” açıklamalarında bulundu. 

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER