İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, otel rezervasyonlarında ‘milliyet farkı’ gibi uygulamaların kesinlikle kabul edilemez olduğunu belirtti. Milletvekili Kaya, kendi vatandaşlarının ikinci sınıf, yabancıların ise birinci sınıf olduğuna dair bir algının varlığına dikkat çekerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yürüttüğü soruşturmanın doğru olduğunu ancak tüm otellere genişletilmesi gerektiğini vurguladı. Milletvekili Kaya, “Bir vatandaşımızın paylaşımı ile ortaya çıkan otel rezervasyonuna milliyet farkı uygulaması hiçbir kabul edilebilir yanı olmayan tam anlamıyla bir ‘kendi öze yurdumda ben miyim garip’ durumudur” ifadelerine yer verdi.

‘SADECE CEZA YETERLİ DEĞİL’

Milletvekili Kaya, bu otellerin sadece ceza almasının yeterli olmayacağını dile getirerek, “Neden bu tür uygulamaların ortaya çıktığını ve bu yükselen sorunu nasıl çözmemiz gerektiğini iyi düşünmemiz gerekiyor. Belli ki turizmin görev ve amacında bir yanılgı var ki, biraz daha uygun fiyata rezervasyon yapabildi diye kendi vatandaşını cezalandıran oteller türemeye başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Lara’daki otelde başlattığı soruşturma doğrudur. Ve hızla bu soruşturma tüm otellere genelleştirilmelidir. Ancak fiyat farklılığı uygulamasını ortadan kaldırmak için sadece fiyatların herkes için sabitlenmesi ve bu tarz bir uygulama yapan otellerin ceza almasının yeterli olacağını düşünmüyorum” dedi.

İTİBARSIZ HİSSETİRİLEN UYGULAMALAR KALDIRILMALI

Bu tür muamelelere maruz kalan vatandaşların zararlarının tespit edilip giderilmesi gerektiğini ifade eden Milletvekili Aykut Kaya, ülkenin itibarını korumak adına vatandaşların itibarsız hissettirilmesine neden olan uygulamaların ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti. Milletvekili Kaya, “Öncelikle sadece basına yansıyan bu son vakadaki değil, bugüne kadar böyle bir muameleye maruz kalan tüm vatandaşlarımızın zararlarının tespit edilmesi ve giderilmesi gerekmektedir. İtibarlı bir ülke olacaksak en azından ülke içinde vatandaşımıza itibarsız olduklarını hissettiren uygulamaları ortadan kaldırarak işe başlayabiliriz” açıklamalarına yer verdi. 

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER