İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, beslenmenin insan hayatındaki temel ihtiyaçlardan biri olduğunu vurgulayarak, vatandaşların sağlıklı gıdaya erişimini ve ülke genelinde sağlıksız gıda üretimine engel olmayı hükümetin en önemli görevleri arasında gördüğünü belirtti. Milletvekili Aykut Kaya, “Beslenme şüphesiz en temel insani ihtiyaçlardan biri. Tam da bu nedenle vatandaşların sağlıklı gıdaya erişimini mümkün kılan bir gelire sahip olmalarını sağlamak ve ülke genelinde sağlıksız gıda üretimine engel olmak hükümetin en temel vazifeleri arasında olmalı. Ancak içinde bulunduğumuz durum hükümetin bu iki temel vazifesini de pek ifa edemediğini gösteriyor. Enflasyon ekonomi gündeminin neredeyse tek konusu haline gelince vatandaş da bu konuyu yeni kavramlar ekseninde tartışmaya başladı” dedi.

DENETİMLER HEM NİCEL HEM DE NİTEL OLARAK GELİŞTİRİLMELİ

Milletvekili Kaya, bu tartışmaların sonucunda vatandaşların enflasyon kavramlarını öğrendiklerini belirterek, “Ürün fiyatı düşmeden gramajın düşmesinin adının ‘shrinklasyon’ olduğunu vatandaş hükümet sayesinde öğrendi. Ürünün fiyatı artarken kalitesinde, ambalajında, içeriğinde kötüleşme yaşanmasının adının ‘skimpflasyon’ olduğunu da öğrendi. Tüm bu iki olgunun arkasında kar hırsının adının ‘greedflasyon’ olduğunu da öğrendi. Demek ki yüksek enflasyonda istikrar sağlayınca piyasanın işleyişi değişiyor, üretici tarafı kötü bir hizmet ya da mal sunum dengesine doğru evriliyor. Zaten gıdaya erişmede sıkıntı çeken vatandaşa yıllar sonra o kadar para harcadınız ama aslında sağlıksız gıda tüketmişsiniz pardon mu diyeceksiniz?” ifadelerine yer verdi. Beslenme konusunda yaşanan sorunlara dikkat çeken Milletvekili Aykut Kaya, Türk-İş verilerine göre et fiyatlarında yaşanan artışın insanların gıda harcamalarını kısmak veya tüketim alışkanlıklarını değiştirmek zorunda bıraktığını dile getirerek, “Bu yüzden gıda üretimindeki denetimlerin hem nicel hem de nitel olarak geliştirilmesi önerisi gayet haklıdır. Ancak bir de enflasyonun tüketici üzerindeki etkileri var. Yıllardır var olan dengeli beslenememe sorunu 2, 3 yılda daha da derinleşti. Türk-İş verilerine göre son 1 ayda kuzu kuşbaşı yüzde 31, dana kıyma ve kuşbaşı ise yüzde 15 zamlanmış. Hal böyle olunca insanlar 1 kilo ucuz et alacağım diye gece birden sabah sekize kadar kışın ortasında kuyruklarda bekliyor. Giderleri artan haneler ya gıda harcamalarını kısmak ya da gıda tüketim sepetlerini değiştirmek zorunda kalıyor. 3, 4 sene önce haftada bir et giren eve şimdi ayda bir zor giriyor et. Süt, yoğurt, peynir desen zaten yakında onlara da kilit takmaya başlayacak her market. İşte yoksulluğun sayılara yansımayan ama hanelerdeki ana babaları perişan eden halidir bu” açıklamalarına yer verdi.

YOKSUL KESİM İÇİN HAREKETE GEÇİLMELİ

Milletvekili Aykut Kaya, çocuklar arasındaki fırsat eşitsizliklerini azaltmak amacıyla okulda ücretsiz yemek projesini geliştirdiklerini belirterek, “Beslenme gibi çok basit şekilde karşılanabilecek bir ihtiyaç yüzünden çocuklarımız arasında farklılıklar oluşmasın çocuklar arasındaki fırsat eşitsizliklerini azaltalım diye okulda bedava yemek projesini geliştirmiştik. Hem çocuklarımız hem de yerel üreticilerimiz ülkelerinin potansiyelini rüzgarını arkalarına alıp hızla kalkınsınlar diye projenin adını rüzgar gülü koymuştuk. Oysa bugün ülkede servet yoksuldan zengine akıyor. Zengin olan rüzgarı arkasına alıp daha da zenginleşiyor. Yoksul çocuklar yoksulluğunun kısır döngülerine hapsedilerek çocuklar zengin yoksul şeklinde kutuplaşıyor. Sadece şu son 3 yılda yaptıklarınız bile zenginlerin size bir ömür boyu dua etmesi için yeter de artar. Vallahi de billahi de zenginler sizden razı. Artık zengini ihya etmeyi bırakın da bu ülkenin daha büyük kısmı olan yoksulları ihya sürecine başlayalım” ifadelerine yer verdi. Milletvekili Kaya, artık yoksul kesimin iyileştirilmesi için harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı. 

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER