ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Turizm sezonun açılmasıyla beraber bu yılda rekor kırmayı bekleyen Antalya’da turizm emekçilerinin sorunu her geçen gün katlanarak devam ediyor. Turizm şoförlerinin karşılaştığı zor şartlara dikkat çeken Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Ali Rıza Yeniçıktı, “Her yıl milyonları taşıyan ve kente katma değer sağlayan binlerce turizm şoförü ya sokakta yatmak zorunda kalıyor ya da arabaların içinde. Şoförlere yönelik tesis maalesef yok. Bu konuda adım atılmazsa sorunlarda katlanarak büyüyecektir” dedi.

Başkan Yeni Çıktı 4

YA SOKAKTA YA ARABADA UYUYORLAR

Turizm sektöründe çalışan şoförlerin turistlerle ilk karşılaşmayı yaptıklarını ve kentin vitrini olduklarını belirten Yeniçıktı, şoförlere yönelik ayrımcılığa son verilmesi ve onların da insanca yaşayabilecekleri koşulların sağlanması gerektiğini vurguladı. Turizm şoförlerinin zor şartlar altında sokakta veya arabaların içinde yatmak zorunda kaldığına değinen Yeniçıktı, şoförlere yönelik yapılan ayrımcılığa dikkat çekerek, “Milyonları huzurlu ve keyifli bir tatil için taşıyoruz ama taşıdığımız otellerin büyük bir çoğunluğunda şoförler oteller dahi alınmıyor. Yemek bile verilmiyor. Adeta bir ayrımcılık ve ötekeliştirmeye mahkum edilmiş bir mesleği yapıyoruz. Her gün Antalya trafiğinde saatlerce direksiyon sallayan bu arkadaşlarımızın dinlenip, yemek yiyip, ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir alan yok. Yoğun dönemde sayısı 10 bini bulan böylesine geniş bir meslek grubunu oluşturan turizm şoförleri adeta görmezden geliniyor, yok sayılıyor” dedi.

Söförler Kemer 5

ÇÖZÜM YOKSA SORUN DEVAM EDER

Yaz aylarında şoförlerin sorunlarının katlanarak arttığına da dikkat çeken Başkan Yeiçıktı, “Otele dahi alınmayan şoförler, dinlenmek için ya araç içinde uyumak zorunda kalıyor ya da sokakta bir parkın köşesinde. Bunu hangi vicdan kabul edebilir? Ayrıca şoförler sanki insan değilmiş gibi ayrıca ‘görüntü kirliliği veya turizme bu görüntüler yakışmıyor’ gibi laflarla sürekli farklı tacizlere de maruz kalıyorlar. Bu insanlara nerede yatıp dinlenecek? Bu insanlara bir yer gösterilmemişken ve bir tesis imkanı sunulmamışken ne yapmaları bekleniyor? Her yıl milyarlarca dolar dövizin geldiği turizm sektöründe, şoförlere yönelik bu alanda bir tesis dahi yapılmamasının nedeni veya sebebi şoförler midir? Unutmayın, şoförlerde insan ve insani ihtiyacı var. Bu insanlar her gün trafikte yorgun ve bitkin halde tam dinlenemeden saatlerce direksiyon sallıyorlar. Kazaların çoğu da maalesef bu yorgunluk kaynaklı olarak gerçekleşiyor. Taşıyan mutlu değilse, taşınan nasıl mutlu olacak? Bu iş otellere ya da şahıslara indirgenemeyecek kadar önemli bir konudur. Acilen hem meslek kanunu çıkarılmalı hem de şoförlere yönelik tesisler oluşturulmalıdır. Bu yapılmadığı her gün turizmin biraz daha yara aldığı açıktır. İleride daha büyük sorunları konuşmak istemiyorsak bu konuda da adımlar atılmalıdır” ifadeleriyle başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere ilgili bürokratlara seslenerek adım atma çağrısında bulundu.

Söföler Kemer 2

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ