MURATPAŞA Belediyesi ile Macaristan'ın güneyinde yer alan Baranya ilinin Zigetvar şehri, kardeş kent sözleşmesi imzaladı. Belediye, ilçenin tanınırlığını artırmak, ulusal ve uluslararsı iş birliğini geliştirmek, dostluk ve kardeşlik ilişkilerini kuvvetlendirmek için birçok ülke kenti ile kardeş kent sözleşmesi imzalıyor. 

F5lKfuwW8AAWgbV

Muratpaşa Belediyesi Başkanı Ümit Uysal ve Muratpaşa heyeti Zigetvar şehrine ziyarette bulundu. Başkan Uysal, ziyarete dair açıklamada bulundu. Uysal, yaptığı açıklamada Zigetvar ile kardeş kent sözleşmesi imzaladıklarını duyururken şehrin aynı zamanda Kaleiçi Festivali'nin sadık katılımcılarından olduğuna da vurgu yaptı. Başkan Uysal açıklamasında, "Zigetvardayız. Kaleiçi festivalimizin sadık katılımcılarından olan Macaristan Zigetvar ile kardeş kent sözleşmesi imzaladık, ekonomik sosyal ve kültürel ilişkileri geliştirme kararı aldık" sözlerini kullandı.

F5lKg_PXoAAbjgQ

Başkan Uysal, yaptığı açıklamada Kanuni Sultan Süleyman'ın son seferini kente gerçekleştirdiğini ifade ederken, "Osmanlı İmparatorluğuna en parlak devrini yaşatan Kanuni Sultan Süleyman, 1566'da ordusuyla birlikte son seferini buraya gerçekleştirdi, kalenin fethinden bir gün önce otağında vefat etti. Cesedi mumyalandı ve 50 gün boyunca ölümü gizlendi. Ortak anılar geleceğimiz için barış kardeşlik ve fayda üretsin" dedi.  HABER/GAZİ KARATAŞ