Muratpaşa ilçesi Yeşilbahçe Mahallesi'nde bulunan ve içerisinde Bambus Plajı'nın da bulunduğu 'Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Nitelikli Doğal Koruma Alanı' olan ve tapu kayıtlarında 'Semt Spor Sahası' olarak gözüken alan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2022'de ihale edildi. İhalede günübirlik kıyı kullanım alanı olarak belirlenen 909 metrekare alan 3 yıllığına bir şirkete kiralandı.

Muratpaşa Belediyesi, şartnamenin Kıyı Kanunu'na aykırı olduğu gerekçesiyle ihalenin iptali için dava açtı. Ankara 6. İdare Mahkemesi, ihaleyi iptal etti. İptal kararının ardından Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal plajın basit düzenleme ve temizlik çalışmasının ardından halka açılacağını söyledi. Bunun üzerine alanda çalışmalara başlayan belediye ekipleri, beklemedikleri bir olay yaşadı.

İptal edilen ihaleyi kazanan firma, çalışmanın ardından alanda bırakılan belediyeye ait resmi plakalı araçları çekiciyle çektirdi. Alanın dışına çekilen araçların tekrar girişini engellemek için alanın girişine arazi aracı park edildi. Sabah saatlerinde çalışma için alana gelen ekipler araçları dışarıda görünce başka bir giriş açıp alanda çalışmalara devam etti.

'YOLU ŞAŞIRMIŞLAR'

Konuya ilişkin Muratpaşa Belediyesi'nden açıklama yapıldı. Açıklamada, "Ne yazık ki, kent hafızasının da bir parçası olan bu plajda halk için attığımız adımlar, belli çevreleri ziyadesiyle rahatsız etmiştir. Siyasi parti olduklarını unutanlar, şirket yetkilisi gibi açıklamalarla, yeni bir ihale sürecinin beklenmesi gerektiğini tavsiye edecek kadar yolu şaşırmışlardır. Üstelik, eski Bakan Mehmet Özhaseki’nin 'Denizler halkındır' sözünün daha mürekkebi kurumamışken" denildi.

İdari yargılama usulü kanunda istinaf ya da yeni ihale sürecinin beklenmesi diye bir kavram olmadığı kayldedilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Şehirlerimizi yaşanabilir ve herkes için adil hale getirmek tüm belediyelerin görevidir. Hepimiz de sağlıklı, sürdürülebilir, güvenli ve adil çevrede yaşam hakkına sahibiz. Kent hakkı tam da budur. Açıklamalarıyla varlık nedenlerini inkar edenlerin kavrayamadığı da budur: 'Adil olmak.' O nedenle Bambus kişisel ya da kurumsal bir mesele değil, partiler üstüdür. Bambus, kentin çıkarıdır, kamunun yararıdır. Bambus, kentin adaletidir. Ama kamu yararı, kent çıkarı, siyaset üstü kalmak kavramlarına yabancı kalanların Bambus’ta yaşananları ve attığımız adımları kavramaya devlet kültürleri asla yetmiyor."

'EL KOYMAK, SORUMLULUK ALMAKTIR'

"Kıyıları halka açık tutmak bütün kişi ve kurumlar için anayasal bir görevidir. İhalesi iptal edilmiş, boş ve sahipsiz yeri işgalden korumak, evet, Muratpaşa Belediyemizin görevidir. İfadesi 'el koymak'sa, el koymaktır. El koymak, sorumluluk almaktır. Sorumluluğu üstlenmektir. İşi üzerine almaktır. Vaziyet etmektir. Bambus Plajı’na el koyan Belediye Başkanımız Ümit Uysal değildir. 'Kamulaştırmasız el koyma' kavramı hukuki bir kavramdır. El koyan, Muratpaşa halkı adına Muratpaşa Belediyesi’dir. Bir kamu idaresidir. Devletin bir parçasıdır. Aynı kapsamda olan diğer plaj için de gerekli tebligat yapılmış ve yasal sürede kıyının boşaltılması istenmiştir."

"Anayasa’ya göre kıyıların halka açık tutulması gerekmektedir. İhalesi iptal edilen, sahipsiz kalan bir yeri yeniden işgale uğramasın diye belediye olarak müdahale ettik. Bundan doğal ne olabilir? Neden süreç partiler üstü bir bakışla görülemiyor? Neden kamu yararı kavramından bu kadar uzaklar? Oysa şirketleşmiş akıllarını bir kenara bıraksalar, sadece Bambus’un değil, tüm kıyı alanlarının belediyeler dahil ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına tahsisini savunmaları gerekecek. Böylece polemik değil, 'iş' üretebilecekler."

"Şimdi Antalyamız yeni bir başlangıcın arifesinde. Kamuya ait olanın kamuda kaldığı, Antalya’mıza ait olanın komşularımızın, halkımızın olduğu bir dönem başlıyor. Biraz olsun sağduyulu olup, aklıselim kalıp bu duyguya kulak verin. Partiler üstü bir tutumla, istisnasız herkesi 'Bambus, Antalyamızındır' demeye, alandaki çalışmalar tamamlandığında bütün bir kent olarak piknik yapıp, denize girmeye davet ediyoruz. On binlerce insanımızın oradan denize girdiğini görmek için sabırsızlıkla bekliyoruz. Halkımız da bekliyor."

Kaynak: DHA