MURATPAŞA Belediyesi, geri dönüşüm ve sağlıklı beslenme konularının ele alındığı Bahçede Yaşam Var etkinlik serisini bu hafta Yeşilbahçe Mahallesi'nde yer alan Malik Günal Parkı'nda gerçekleştirdi. Etkinlik; planlı alışveriş, doğru saklama, mevcudu değerlendirme ve geri dönüştürme pratikleriyle sıfır atık mutfaklar oluşturma üzerine çalışan Meziyet Avcı'nın söyleşisiyle başladı.

Whatsapp Image 2024 06 01 At 13.36.43 (2)

GELENEKSEL YÖNTEMLERDEN UZAKLAŞMAMAK GEREK

Avcı, gıda koruma yöntemi olarak kullanılmaya başlanan fermantasyon işleminin aslında sağlıklı bir çürüme şekli olduğunun altını çizdi. Turşu kurarken sirke ve limon gibi malzemelerin yalnızca turşunun yumuşamasını engellemek için sonradan kullanılmaya başladığını anlatan Avcı, geleneksel yöntemlerden uzaklaşmamak gerektiğini söyledi. Avcı, özellikle lahana, havuç gibi turşuların yalnızca tuzla kurulmasını tavsiye etti.

Whatsapp Image 2024 06 01 At 13.36.43 (1)

BİLGİ EDİNME VE SOSYALLEŞME AÇISINDAN ÖNEMLİ

Evde turşularını sirkeyle kurduğunu aktaran Gülşah Soysal, söyleşide yeni yöntemler öğrendiğini ve bunları evde uygulayacağını belirtti. Soysal, ayrıca bu tür etkinlikleri hem bilgi edinme hem de sosyalleşme açısından önemli bulduğunu anlattı. Arzu Mimaroğlu ise evde üretimin değerinden bahsederken Muratpaşa Belediyesi'ne de buna verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Kaynak: MURATPAŞA BELEDİYESİ