İNSAN Hakları Derneği (İHD) Antalya Şubesi, Cumartesi Anneleri’nin 973’üncü haftasında destek olmak için Antalya’da Attalos Heykeli önünde toplandı.  İnsan Hakları Derneği (İHD) Antalya Şube Yönetim Kurulu Üyesi Semra Yeşilyurt, grup adına açıklamayı okudu.  973 haftadır gözaltında kaybetmelere dair gerçekleri anlatmak ve onların gözaltında kaybedilişlerinin ardından ailelerine ve tüm topluma yaşatılan zulme itiraz etmek için seslerini yükselttiklerini söyleyen Yeşilyurt “Çünkü Devlet, gözaltında kaybetmelerle ilgili hakikatleri açığa çıkarma ve adaleti sağlama yükümlülüğünü yerine getirmiyor. Biz bu kayıplar için, adaletin sağlanması için mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

1-190

29 YILDIR KAYIP!

Devletin kendi koruması altındaki bir insanın akıbetini açıklığa kavuşturmamasının, uluslararası belgelerin güvencesinde olan hakikat hakkının ihlali olduğunun altını çizen Yeşilyurt, “Artık yeter; bizim hakikate ve adalete ulaşma hakkımız, siz yokmuş gibi davrandığınız için yok olmaz. Haklarımızı tanıma ve hayata geçirme sorumluluğunuzu yerine getirin. 973’üncü haftamızda ‘hakikat açıklansın, Nihat Aydoğan için adalet istiyoruz’ diyerek kamuoyu karşısındayız. 39 yaşındaki Nihat Aydoğan Mardin Midyat/Doğançay Köyünde yaşıyordu. Korucu olmak istemeyen Doğançaylılar üzerinde yoğun bir baskı vardı. Daha önce gözaltına alınıp ağır işkence gördükten sonra serbest bırakılan Nihat Aydoğan da güvenlik güçlerinin tehdidi altındaydı. 30 Kasım 1994 sabahı erken saatlerde Aydoğan ailesinin evi çok sayıda özel tim, asker ve korucu tarafından basıldı. Eşi ve çocuklarının önünde darp edilen Nihat Aydoğan elleri ve gözleri bağlı, kanlar içinde önce Midyat Jandarma Karakolu’na, oradan da Mardin Jandarma Merkez Komutanlığı’na götürüldü. Nihat Aydoğan’dan bir daha haber alınamadı” ifadelerini kullandı.

2-146

‘KAÇ YIL GEÇERCE GEÇSİN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Aydoğan Ailesi’nin bugüne kadar yaptığı tüm başvuruların sonuçsuz bırakıldığını belirten Yeşilyurt, “Etkin bir soruşturma yürütülmedi. Aydoğan Ailesi, bölgede açığa çıkan tüm toplu mezarlar için Nihat Aydoğan’a ait kalıntılar da olabilir diye girişimlerde bulundu, dosyayı canlandırmaya çalıştı. Ancak dosya halen açık, adliyenin tozlu raflarında bekliyor. 973’üncü haftamızda devletin koruması altındayken kaybedilen Nihat Aydoğan’ın akıbetinin açığa çıkarılması ve suçun failleri hakkında etkin soruşturma ve kovuşturma yürütülmesini talep ediyoruz. 973’üncü haftamızda bir kez daha söylüyoruz. Kaç yıl geçerse geçsin; Nihat Aydoğan için, tüm kayıplarımız için, adalet istemekten, kayıplarımızı aramaktan, faillerinin yargılanarak cezalandırılmalarını talep etmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi. HABER/ÇİĞDEM KORKAN