Antalya Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk ve Eğitim- İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, İstanbul’da okuldan atılan bir öğrenci tarafından görev yaptığı sırada silahlı saldırı ile öldürülen öğretmen İbrahim Oktugan ile ilgili açıklama yaparak yarın iş bırakacaklarını duyurdu. Acar ve Öztürk eğitimde yaşanan şiddetin her geçen gün arttığına dikkat çekerek, “Eğitim emekçileri olarak kendimizin ve öğrencilerimizin canından endişe ederek okula gitmek istemiyoruz. Can güvenliğimizin olmadığı bir eğitim sistemini kabul etmiyoruz. Artık yeter. Yaşamak istiyoruz” ifadeleriyle tepki gösterdi.

EĞİTİMCİLERİN CAN GÜVENLİĞİ SAĞLANMALIDIR

Eğitim-Sen Şube Başkanı Kadir Öztürk, son zamanlarda artan şiddet olaylarının eğitim camiasını derinden üzdüğünü belirterek yaşanan acı olaylara karşı tepkilerini dile getirdi. Öztürk, “Toplum olarak hayatımızın her aşamasında evde, sokakta, iş yerlerinde her gün karşı karşıya kaldığımız şiddet olgusu, okullarımızı da sarmalamış, eğitim emekçilerini de şiddetin hedefi haline getirmiştir. Son olarak bugün İstanbul’da yaşandığı gibi ölümle sonuçlanan ağır sonuçların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Türkiye’nin her yerinde eğitim kurumlarında birbirine benzer şekillerde eğitim emekçilerini hedef alan şiddet olaylarının yaşanması, şiddetin arkasındaki nedenlerin ortaya çıkarılmasını, eğitim kurumlarında eğitim emekçilerinin can güvenliğinin sağlanmasını gerektirmektedir” dedi.

KORKUYLA YAŞAMAK İSTEMİYORUZ

Eğitim-İş Şube Başkanı Sadık Acar ise, “İstanbul Eyüpsultan’daki özel bir lisede dehşet filmlerini aratmayan bir silahlı saldırının yaşanması ve bu saldırı sonucunda bir eğitimcimizin yaşamını yitirmesi, okullarımızın güvenlik açısından geldiği son durumu da gözler önüne sermiştir. Sendika olarak altını çiziyoruz: Okulda şiddet olaylarındaki korkutucu tırmanışı engellemek için atılması gereken acil adımlar vardır” şeklinde konuştu.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ