YENİ eğitim ve öğretim yılı 11 Eylül’de başlıyor. Okulların açılmasına sayılı günler kala ise birçok veli, çocuklar için alışverişe çıkmaya başladı. Çocuklara yönelik birçok üründe kanserojen ve kimyasal içerikli ürünlere de rastlamak mümkün. Antalya Fotoğrafçılar Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Bayrak, aileleri bu tarz ürünlere karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.  Bayrak, “Okul araç gereçlerinde kanserojen ve kimyasal içerikli ürünler piyasada var. Bazı zincir mağazalarında ise çocuk sağlığına zararlı olan ürünler satılmaktadır. Hatta dün bir mağazada ‘çocuk sağlığına zararlıdır’ yazısını gördüm. Bu ürüne benzer bir ürün kırtasiyecilerde göremezsiniz” ifadelerini kullandı.

mehmet bayrak 2

‘GEÇEN YILA ORANLA FİYATLAR ARTTI’

Kırtasiyecilerde şu an hareketliliğin başladığını söyleyen Bayrak, “Kırtasiyeciler odası olarak biz hazırız. Vatandaş yavaş yavaş alışveriş yapmaya başladı. Sağlıklı, kaliteli ve uygun fiyata alışveriş başladı. Fiyatlarda geçtiğimiz yıllara göre yüzde yüz oranında artış sağlandı. Ancak daha tam olarak satışlar başlamadı. Zincir marketlerin ve merdiven altı üreticilerin devreye girmesiyle vatandaşın birazcık aklı karıştı. Ama çocuklarına sağlıklı ürün istiyorlarsa kırtasiyecileri tercih etmeliler. Bizim kırtasiyelerimiz 12 ay boyunca denetlenmektedir.  Okullar açılmadan hemen önce birçok kırtasiyemiz denetlendi. Hemen hepsinde sağlıklı kaliteli ürünler var” dedi.

kırtasiye 2

‘UCUZ MAL ÇOCUK SAĞLIĞINA ZARARLI’

Yaşanılan ekonomik sorunlardan dolayı vatandaşın çoğunun daha ucuz olan kırtasiye ürünlerine yöneldiğini belirten Bayrak, “Çocuk sağlığı her şeyden önemli. Yılda bir kere kırtasiye ürünleri alınıyor onun içinde üç kuruşa beş kuruşa bakmadan alınması gerekir. Çünkü 12 aya böldüğünüz zaman kırtasiyeye yaptığınız masraf bir sigara parası bile değil. Kırtasiyeciler olarak bizde bilirdik ucuz mal satmayı ancak çocuk sağlığını önemsiyoruz. Marketlerle yarışa girsek onlardan daha ucuza mal satarız ancak çocuk sağlığından taviz vermek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

kırtasiye

‘MARKA ÜRÜNLERDE KIRTASİYELER DAHA UCUZ’

Kırtasiye ve market fiyatlarını kıyaslayan Bayrak, “Marka olan ürünlerde hem kırtasiye hem de markete gittiğinizde kıyasladığınızda kırtasiyeler daha ucuz. Ancak onların yaptırdığı ve bilinmeyen markalar çok ucuz ve sağlıksız, biz o tür ürünleri kırtasiyelerimizde bulundurmuyoruz. Ucuz bir oyun hamuru alındığı zaman çocuk onu ağzına soktuğunda birçok zararı olabilir. Ucuza alınan bir çanta daha sonra hemen kopuyor ve gidip tekrar alınıyor, sürekli alındığından tasarruf etmiş olmuyorlar. Tasarruf edeceğiz diye çocukların sağlığını bozmaya gerek yok” sözleriyle konuşmasını bitirdi. ÖZEL HABER/ÇİĞDEM KORKAN