ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Eğitim ve öğretimde son yıllarda öne çıkan en önemli sorunlardan birisi de öğrencilerin okullardaki beslenme sorunu olarak öne çıkıyor. Türkiye’de çok sayıda öğrenci okula kahvaltı yapmadan gidiyor, yine birçok öğrencinin okulda yemek yemeden günü tamamladığı ve eve döndüğü rapor ediliyor. Çocuklar için beslenmenin çok önemli olduğunu belirten Diyetisyen Şeyma Günay, okullarda öğle yemeği sorununa çözül bulunması gerektiği belirtti.

Diyetisyen Şeyma Günay

Türkiye’de yetersiz beslenme kaynaklı demir eksikliği anemisi ve yetersiz hayvansal gıda tüketimine dikkat çeken Diyetisyen Şeyma Günay “Özellikle gelişme çağında olan çocuk ve gençlerin devlet okullarında ücretsiz bir şekilde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması, ekonomik kısıtlılıklar yüzünden hanelerde daha az yer verilen hayvansal gıdaların okullardaki yemeklerde dengeli bir şekilde desteği sağlanmalıdır” dedi

FİZİKSEL SORUNLAR

Gelişim çağındaki çocukların beslenmelerinin önemine dikkat çeken Günay, dengesiz ve sağlıksız beslenmenin fiziksel sorunlar yanında zihinsel sonuçlarında beraberinde getirdiğini söyleyerek, “Dengesiz beslenen çocuk ve genç sadece derslerde başarısız olmuyor aynı zamanda hayatlarının geri kalanında da yaşadıkları farklı sağlık sorunları ülke bütçesine de ayrıca bir yük oluşturuyor. Bu nedenle önleyici tedbirler alarak beslenme sorunu acilen çözülmelidir” ifadelerini kullandı.

FOTO-18

SÜT VE YEMEK SAĞLANMALI

Avrupa’da birçok ülke de öğrencilere ücretsiz öğle yemeği verildiğini belirten Diyetisyen Şeyma Günay, iyi bir beslenmenin başarıyı da beraberinde getireceğini söyleyerek, “Yetersiz ve dengeli beslenemeyen bir çocuğun başarılı olması da beklenemez. Yalnızca akademik başarı değil aynı zamanda fiziksel olarak da yetersiz kalacaktır. Sınıf gibi kalabalık ortamlarda bulaşıcı hastalıklarda çok kısa zamanda yayılıyor. Bunun en büyük etkenlerinden biri de düşük bağışıklık sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Enflasyonla beraber artan gıda fiyatları nedeniyle evlerde hayvansal gıdaları yeterince tüketmekte zorlanan çocukların, devlet okullarında ücretsiz olarak öğle yemeği yanı sıra et ve süt desteği ile daha dengeli bir beslenme sağlayacaktır. Bu tedbirle çocukların sadece akademik olarak değil, genel sağlık durumları da olumlu yönde etkilenecektir” şeklinde konuştu.

FOTO-19

BESLENME OKUR YAZARLIĞINI ÖĞRETMELİYİZ

Okullarda gıda güvenliğinin sağlanmasının önemine değinen Diyetisyen Günay, öğle yemeği çıkarmayan okullardaki kantinlere dikkat çekerek, “Öğrenciler, beslenmelerinin büyük bölümünü okullardaki kantinden sağlıyorlar. Öğrencilerin sağlıklı gıdaya ulaşımı devlet tarafından kantinler veya yemekhaneler ile güvence altına alınmalıdır. Çocukların dengeli bir beslenmesi için çok sınırlıyken zararları diyebileceğimiz ürünler ise tam tersine çok fazla sayı da var. Bazı özel okullarda bu sorunun önüne geçmek adına adımlar attığını biliyoruz. Öğle yemeği çıkaran bu okullarda yalnızca yemek değil aynı zamanda beslenme okur-yazarlığı arttırmak adına diyetisyenlerin de artık okullarda istihdam edilebildiğini görüyoruz. Bu ülkemiz için çok yeni bir durum olsa da dünya da normlarına baktığımızda artık diyetisyenlerinde eğitimin bir parçası olduğunu görüyoruz” dedi.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ