ANTALYA Kültür Sanat’ta her ayın ilk Perşembe günü ‘Boran Eser Kavaz ile Antalya Merakı’ söyleşileri düzenleniyor. Şubat ayında yapılacak olan söyleşide ‘Olympos Antik Kenti, Bölge Tarihi ve Yeni Bulgular Üzerine’ konusu ele alınacak.1 Şubat Perşembe günü saat 19.30’da AKS’de yapılacak olan söyleşinin katılım oranının kontenjan ile sınırlı olduğu söyleşiye katılmak isteyenlerin ise AKS’nin internet sitesinden kayıt yaptırabileceği belirtildi.

OLYMPOS NEDEN TERKEDİLDİ?

1 Şubat Perşembe günü gerçekleşecek olan söyleşiye Olympos Kazı Başkanı Doç. Dr. Gökçen Kurtuluş Öztaşkın konuk olacak. ‘Olympos Antik Kenti, Bölge Tarihi ve Yeni Bulgular Üzerine” sohbet edilecek. Söyleşide, Olympos neden terkedildi? Olympos kazılarında 2023’ün yeni bulguları neler oldu? Olympos’un önündeki kalelerde ve limanda nasıl bir canlandırma yapmalıyız? Konuları konuşulacak.

gökçen

DOÇ. DR. GÖKÇEN KURTULUŞ ÖZTAŞKIN KİMDİR?

Olympos Kazı Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökçen Kurtuluş Öztaşkın, Antalya’da bulunan Olympos Antik Kenti’nde 27 farklı noktada çalışmalar yürütüyor.

avaz

BORAN ESER KAVAZ KİMDİR?

Boran Eser Kavaz, 1978’de Ankara’da dünyada geldi. Eğitim ve öğretimini Ankara’da tamamladı, 13 yıl bankacılık sektöründe müfettiş ve idareci olarak çalıştı. 2009 yılında Antalya’ya taşınan Kavaz, kızına yaşadığı kenti anlatmak için Antalya’nın çok da bilinmeyen hikâyelerinin peşine düştü.

Antalya merakı, Kavaz’a bambaşka kapılar açtı ve bir turist rehberi olarak Kaleiçi ve Antalya gezileri düzenlemeye başladı. Kavaz, 314 sayfalık kitabında Antalya piyazının nereden çıktığı, Kaleiçi’nin gizli kaçış tünellerini, Döşemealtı, Hurma, gibi yer adlarının kökeni gibi Antalya’da dair merak edilen birçok konuyu kendine has üslubuyla anlattı. HABER/ÇİĞDEM KORKAN

Editör: Uğur Keskin