Antalya’nın ünlü mekanlarından biri olan Saat Kulesi, hem manzarası hem de atmosferi ile turistler için ilgi çekici oluyor. Saat Kulesi’nin etrafında gezen yabancı turistler, emekliliklerinin tadını yurt dışı tatil ile Antalya’da çıkarırken, Türk emekliler ise ancak banklarda oturarak vakit geçirebiliyor. Avrupalı emekliler dünyayı gezerken Türkiye Emekliler Derneği Antalya Şube Başkanı İbrahim Tezcan ise “Bu ekonomik şartlarda bizim emeklimiz nasıl gezip tozsun?” dedi. 
ENFLASYON FARKI 
Türkiye Emekliler Derneği Antalya Şube Başkanı İbrahim Tezcan, emeklilerin yaşadığı ekonomik zorluklara dikkat çekti. Başkan İbrahim Tezcan, Avrupa'daki enflasyon oranlarının yüzde 3 ile 5 arasında değiştiğini ve Avrupa'da etin kilosunun 8 Euro olduğunu belirterek, “Avrupa'da enflasyon kaç? Yüzde 5, yüzde 3 yüzde 2. Avrupa'da etin kilosu 8 Euro, 240-250 lira yapar Türk parasına çevirdiğinde, onlar içinse hiçbir şey değil. Avrupalı emekliler, 2 bin lira civarı emekli maaşı alıyor; Türkiye'ye geliyor bin Euro olsa 38 bin lira yapar, 2 bin olsa 76 bin lira para yapıyor. Avrupalı emekli burada bir ay yer, içer, gezer, gider” dedi. Bu fiyatların, Avrupalı emekliler için büyük bir yük oluşturmadığını ifade eden Başkan Tezcan, “Bizim emeklimizin yüzde 60'ının aldığı maaş 10 bin lira maaş. 10 bin lira maaş ile evinin kirası bile ödeyemeyen, evine yiyecek alamayan insanlar nasıl gezsin?” ifadelerine yer vermiş. 
‘10 BİN LİRA MAAŞ İLE NEREYE GİDELİM?’
Başkan Tezcan, Türkiye'deki emeklilerin yüzde 60'ının 10 bin lira maaş aldığını ve bu maaşla kira ödemekte ve yiyecek almakta zorlandıklarını vurgulayarak, “Saat Kulesi'nin orada emekliler görüyorsunuz bir de Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı Emekliler Kahvesi var. Saat Kulesi'nin oradaki emekliler çay, kahve, su içmemek için bankta oturuyor. Emekliler Kahvesi'nde ise bedava olduğu için orası kalabalık. Bir su 10 lira bir çay da 10 lira olsa 20 lira, başka hiçbir şey yapmasa ayda 600 lira ediyor. Bunun yanında bir de simit yer, onu bunu yer ise bitti zaten” dedi. Başkan İbrahim Tezcan, emeklilere maddi anlamda yeterince yardım edilmediğini belirterek, “Biz emeklimizi maddi anlamda yardım olarak doyuramıyoruz. Bizim emeklimiz nerede ucuz ekmek varsa oraya gidiyor, sebze meyve için akşam pazarını bekliyor. Yani bizim emeklimizin aldığı 10 bin lira ile ev kirasını ödeyemezsin Antalya'da. Bu şartlar göz önüne alınınca bizler Avrupalı emekli gibi gezemiyoruz. Nasıl gezsin bu emekli?” sorusunu yöneltti. 

Muhabir: AYSU DURSUN/ÖZEL HABER