ANTALYA Özel Okul Öncesi Eğitim Kurumları Derneği, Tüm Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları Derneği ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) işbirliğinde, ATSO Akademi çatısı altında Prof. Dr. Serhat Nasıroğlu tarafından ‘Otizm Erken Farkındalık’ eğitimi; 18 Mayıs 2024 Cumartesi günü 13.00-16.00 saatleri arasında ATSO Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek. Ücretsiz gerçekleştirilecek olan eğitime katılmak isteyenler ATSO’nun web sayfası üzerinden online başvuru yapabilir.

Serhat Nasıroğlu

PROF. DR. SERHAT NASIROĞLU KİMDİR?

Prof. Dr. Serhat Nasıroğlu,  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatri Derneği Travma Komisyonu Başkanı olarak görev yapıyor. Otizm ile ilgili birçok çalışma yapan Nasıroğlu, bu konuya dair bilinçli bir toplum olması için elinden geleni yapıyor.

Otizmkapak

OTİZM NEDİR?

Otizm, konjenital ya da farklı bir deyişle doğuştan gelen, beyin ve sinir sisteminin yapısal veya işlev farklılığından kaynaklandığı düşünülen nörobiyolojik bir rahatsızlıktır. Doğumdan sonraki ilk üç yılda belirtileri görülen otizm, yaşam boyu devam eder. Sözel beceri ve iletişim gibi sosyal etkileşimi olumsuz etkileyen rahatsızlık; tekrarlayıcı davranışlar, kısıtlı ilgi gibi gelişimsel problemler gösterir. Otizm tanısı alan 0-3 yaşındaki bebeklere iyi bir rehabilitasyon programı uygulandığında otizmin etkileri önemli ölçüde azaltılabilir. Tam olarak tedavi edilemeyen otizmin kişi ve kişinin yakınları üzerindeki etkileri, dil ve konuşma terapisi, eğitim desteği, mesleki terapi gibi uygulamalarla azaltılabilir.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/HABER