ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Oyuncak Müzesi, ‘Sonbahar Teraryumu Hazırlama’ atölyesi düzenliyor.  Her yaş grubundan ziyaretçinin keyifle gezdiği müzede, 3 yaş üzeri çocukların bireysel ya da ebeveynleri ile katılabilecekleri atölye çalışmaları vatandaş tarafından büyük ilgi görüyor. Oyuncak Müzesi, 19 Kasım Pazar günü saat 14.00’de 6-8 yaş için ‘Sonbahar Teraryumu Hazırlama’ adlı etkinlik düzenlenecek. Etkinliğe katılım sağlamak isteyenlerin ise önceden rezervasyon yapmış olması gerekiyor.

TERARYUM NEDİR?
Teraryum, kapalı bir cam kap içinde bulunan küçük bir bahçe olup genellikle küçük bitkileri veya hayvanları saklamak ve gözlemlemek için kullanılan camdan yapılmış bir mahfazadır. Terraryumlar yapmak çok eğlencelidir ve aynı zamanda buharlaşma, yoğuşma ve çökeltme gösterdikleri için su döngüsü hakkında çocuklara öğretmenin harika bir yoludur. Teraryumdaki su kabın içine hapsedildiğinden, teraryumlar yıllarca sulanmadan yaşayabilir. Teraryumlar, kum, taş, çakıl ve toprak katmanlarından, birkaç nefes alıp veren malzemeden karıştırılarak, toprağın nefes almasına yardımcı olur ve su, yukarı ve aşağı hareket eder. Bitkiler daha sonra bu küçük dünyaya ekilir ve yosun eklenir. Son olarak, çocuklar bu cam bahçelere küçük süslemeler seçebilir, bu da eğlenceli, sağlıklı ve güzel bir yaşam sanatı projesidir.

OYUNCAK MÜZESİ HAKKINDA
Araştırmacı, şair, yazar Sunay Akın’ın öncülüğünde 2011, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda hizmete giren Antalya Oyuncak Müzesi, yaklaşık 3 bin antika oyuncağın sergilendiği masalsı bir dünyanın kapılarını misafirlerine açıyor. İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurucusu Sunay Akın danışmanlığında açılan müze, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin önemli kültür projelerinden biri. Antalya Kaleiçi’de yer alan müze, İstanbul ve İzmir’in ardından Türkiye’deki üçüncü oyuncak müzesi olma unvanına sahip. Koleksiyonu, tasarımı, binası ve eğitim çalışmaları ile Avrupa'nın seçkin oyuncak müzeleri arasında yer alan Antalya Oyuncak Müzesi, Kaleiçi Yat Limanı’nda yer alıyor. HABER/BUSE ER