Son dönemlerde yaşanan artışlarla beraber gündeme gelen özel okul fiyatlarını hakkında değerlendirmede bulunan İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, ilkokul birinci sınıf için yıllık 600 bin TL’nin üzerinde fiyat talep edildiğini gösteren belgeler sosyal medyada hızla yayıldı. Fiyatların 2-3 katına çıkmasını eleştirenler olduğu kadar ‘O zaman siz de çocuğunuzu özel okula yollamayın, biz hepimiz devlet okullarında okuduk’ şeklinde tepki verenlerimiz de oldu. Her iki tepki de haklı. Ancak devlet okulları dururken orta hatta alt-orta gelir düzeyindeki hanelerin bile çocuklarını neden özel okula gönderdikleri asıl tartışmamız gereken konudur” dedi.
DEVLET OKULLARI MEMNUN ETMİYOR
Özel okulların sunduğu en büyük avantajın velilerin çocuklarını okullara erken gönderip geç alması olduğunu söyleyen İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, “Bir yandan kadının işgücüne katılımını, kadın istihdamını artırmaktan bahsediyoruz ama diğer yandan da devlet okulları 15.00-15.30 gibi kapanıyor. Zaten özel okulların sunduğu en büyük avantajların başında da velilerin çocuklarını okula erken bırakıp okuldan geç alabilmesi opsiyonu geliyor” dedi. Bir diğer avantajın ise devlet okullarında verilen eğitim kalitesine karşı duyulan memnuniyet olduğunun altını çizen Milletvekili Kaya, “İkincisi ise eğitim hizmetlerinden duyulan memnuniyet sorunu. TÜİK’in yaşam memnuniyeti araştırmasına göre 2022 itibarıyla devlet okullarının eğitim kalitesinden memnun olanların payı %72,3. Özel okullardaki eğitim kalitesinden memnun olanların payı ise %79,4. Ancak OECD’nin kamu eğitim hizmetlerinden duyulan memnuniyet oranı verisi durumumuzu daha iyi anlatıyor. OECD genelinde ankete katılanların %67’si kamu eğitim hizmetlerinden memnunum demiş ama ülkemizde bu oran sadece %21. Yani velileri özel okullara iten ikinci motivasyon unsuru da kamunun eğitim hizmetlerinden memnun olmamalarıdır” açıklamalarına yer verdi. 
BU FİYATLAR GELECEK DÖNEMİN ETKİSİ
TÜİK verilerinin eğitime de yansıdığına dikkat çeken Milletvekili Aykut Kaya, “personel maliyeti de bir katma değer unsuru olduğundan aslında sektördeki birçok firma zarar ediyor gibi bir durum var ortada. Elbette sektörde çok iyi kar eden kurumlar da olabilir ama sektör ortalamasının bize anlattığı durum budur. Bir de yeni açıklanan eğitim hizmeti fiyatlarının aslında gelecek senenin fiyatları olduğunu unutmamamız lazım. Yani eğitim fiyatları şimdi belirleniyor ama personel maliyeti hem bu yılki hem de gelecek seneki zamlardan etkilenecek. Üstelik ara sınıflardaki öğrenciler için fiyat artışı üst sınırı da ÜFE ve TÜFE’deki gerçekleşmelere bağlı olarak %56,9 olacak. Bu nedenle özel okullar 1, 5 ve 9. sınıf düzeylerindeki fiyatlarında yüksek artışa gidecekler gibi bir sonuç çıkıyor ortaya” ifadelerine yer verdi. 
ANTALYA’DA FİYATLAR ARTIYOR
Milletvekili olduğu Antalya’da yaşanacak artış hakkında konuşan Kaya, “Kendi ilim Antalya’da özel okul fiyatlarının gelecek sene ortalama 200-250 bin TL arasında olması bekleniyor. Bu durumda çocuklarını özel okullara yollamayı seçen üst-orta gelirli haneler bile devlet okullarına ya da daha düşük fiyatlı özel okullara yönelmek durumunda kalacak. Düşük fiyat talep eden okulların devlet okullarından bile düşük kalitede eğitim sunması riski olduğundan devletin kendisini buna hazırlaması gerekiyor” dedi. 
BAKANLIK ÇÖZÜM ÜRETMELİ
Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konu ile iliği sistem değişikliğine gitmesi gerektiğinin önemini vurgulayan Milletvekili Kaya, “Hepsinden önce eğitim kalitesinden duyulan memnuniyetsizliği dikkate alarak eğitimde kalite artışını sağlayacak aksiyonların hızla gerçekleştirilmesi gerekiyor. Kısa vadeli sorunlara odaklanırken eğitim gibi ülkemizin geleceğini belirleyen alanları atlarsak telafisi mümkün olmayan sıkıntılara yol açarız” açıklamalarına yer verdi. Konuyla ilgili hiçbir tarafın memnun olmadığını sözlerine ekleyen Milletvekili Kaya, “Yanlış politikalarla enflasyonda açmaz yaratan hükümet, ne yazık ki özel eğitim sektöründe de bir sorunlar sarmalı yaratmış durumda. Gündemde olan yüksek fiyat artışları nedeniyle velilerin memnuniyetsizliği aşikar. Ancak özel okul sahipleriyle yaptığımız görüşmelerde çoğunun okullarını kapatmanın eşiğinde olduğunu öğrendik” ifadelerine yer verdi. 

Muhabir: AYSU DURSUN/ÖZEL HABER