Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 38’inci Antalya İl Kongresi gerçekleştirildi. Konyaaltı ilçesindeki Nazım Hikmet Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen kongre saat 11.30’da başladı. Kongreye CHP Antalya milletvekilleri Sururi Çorabatır, Aliye Coşar, Mustafa Erdem, Cavit Arı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve çok sayıda partili katıldı.

özgür-1

‘28 MAYIS’TAN DERS ÇIKARMALIYIZ’

CHP Genel Başkan adayı Özgür Özel, CHP Antalya 38’inci İl Kongresi’ne katılarak bir konuşma yaptı. Özel, “Antalya’dayız, Türkiye’nin gözbebeği bir kentteyiz. CHP’nin gözbebeği bir örgütümüzün misafiriyiz. Maalesef 28 Mayıs günü Cumhuriyet tarihinin en önemli seçiminde Cumhuriyetin kurucu babalarıyla, temel değerlerle çelişkisi olan, onlara husumet duyan birilerinin iktidarına son veremedik. O günden sonra bizim bir özeleştiri yapmamız, yanlış yapmamızı analiz etmeli ve hatalarımızdan ders çıkarmalıyız. 28 Mayıs’tan sonraki süreçte bir muhasebe yapmamız, bir daha Cumhuriyete husumet duyan kadroların iktidarda kalmaması için partimizde neyi değiştirmemiz gerekiyorsa onu tespit etmemiz gerekiyordu” ifadelerini kullandı.

kongre

‘DEĞİŞİMİ SAVUNUYORUM ANCAK YIKARAK DEĞİL’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile de konuştuğunu belirten Özel,  “Bu inançla partimizin yetkili organlarında ve Genel Başkanımıza bunları ben ifade ettim. Ancak zaman geçtikçe gördüm ki yaşadığımız bu seçim kaybına başka isimler bulmak, ‘Kaybetmedik, sadece kazanamadık’ demek ve hiçbir şey olmamış gibi devam etmek isteyen bir anlayışın hakim olduğunu gördük. İşte gün buna itiraz etmek, bu konuda kimseyi incitmeden, kimseye haksızlık yapmadan ama Cumhuriyet Halk Partisi’nin, cumhuriyetçilerin yüreğindeki yangını hissederek bir şeyler yapma gerekiyordu. Onun için yola çıktık, yollara düştük. Öncelikle bunu sadece genel başkanımıza indirgemek haksızlık olurdu. Ben genel başkanın kendisine de söyledim; bir değişimi savunuyorum ancak vefalı bir değişimi öngörüyorum. Yakarak, yıkarak bir parti içi mücadele için partinin geleceğini zedeleyerek bir mücadele ne bana ne CHP’ye yakışır. Bu yüzden önce CHP’nin temel sorununu tespit etmek gerekiyordu. Cumhuriyet Halk Partisi halktan yana bir partidir. Bundan sonraki süreçte cesur ve kararlı bir siyaset yapmamız lazım. Bu cesur siyasete inanıyorum ve sizleri bu cesur siyasete destek vermeye çağırıyorum. Ama bana derseniz ki ‘Özgür biz sana inanıyoruz, geç takımın başına’ derseniz buna da inanıyorum ve bunun için buradayım. Ben size inanıyorum. Bu parti ayağa kalkarsa Türkiye ayağa kalkar. İşte Antalya ayakta, CHP ayakta. Hep birlikte buluşacağız iktidarda. Atatürk’ün partisi ikinci parti olamaz” dedi. HABER/ÇİĞDEM KORKAN