ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Antalya’da geçtiğimiz günlerde düzenlenen ve büyük ilgiye gören yerel lezzetlerin ve el emeğinin buluştuğu Yörex Fuarı’nda, Antakyalı kadınların maharetli ellerinden çıkan yöresel lezzetlerin yanı sıra, özenle hazırlanan hasır çantalar ve şapkalar ziyaretçilerin ilgi odaklarından biri oldu.

Foto kadınlar (5)

HER ŞEYE RAĞMEN ÜRETİYORLAR
Geçtiğimiz Şubat ayında meydana gelen büyük depremin ardından karşılaştıkları zorluklara rağmen azimleri ve dayanışmalarıyla üretmeye devam eden Medeniyetler Bahçesi Kadın Kooperatifi üyeleri, ürettikleri ürünlerle hayata tutunmaya devam ediyor. Depremin ardından üretimlerine konteynerde devam eden Antakyalı kadınların, dayanışmanın en güzel örneklerinden biri oldu. Kooperatif üyelerinden Nuray Bahçeli, “Depremden 1.5 yıl önce Antakyalı kadınlar bir araya gelerek kooperatifimizi kurduk. Kooperatifimizi büyütüp, üretimlerimizi artırmak ve daha çok kadına ulaşmak için projeler yürütüyorduk. Kimsenin beklemediği depremle her şey yerle bir oldu. Bu durum sürece sekte vursa da üretmeye ve çalışmamıza asla engel olmadı. Belki de bu durum bizi daha da hırslandırmış olabilir. Öyle ki, üretimlerimize konteynerde devam ediyoruz. Yalnızca kent merkezinde ki kadınlarımız değil aynı zamanda köylerdeki kadınlarımız da bu üretimin içinde ve bir parçasıdır. Depremin yarattığı zorluklara rağmen, bizler pes etmeyerek üretmeye devam ettik” dedi.

KONTEYNER DE ÜRETİM

UMUT IŞIĞI OLMAYA DEVAM EDİYORLAR
Nuray Bahçeli, “Deprem sonrası hayatta kalmak bile çok zor. Tüm zorluklara rağmen, kadınlara umut ışığı olmak için üretmeye devam ettik. Deprem sonrasında birkaç fuara katıldık ve bu sayede bir nebze olsun nefes aldık, yeniden yaşadığımızı hissettik. Bu davetler, bizim için büyük anlam taşıyor ve özel bir yerde duruyor. Bu süreçte bize destek olan herkese teşekkür etmek isterim” şeklinde konuştu. Antakyalı kadınların yöresel lezzetler ve ürünlerini satın almak isteyenlerin, ‘Medeniyetler Bahçesi Kadın Kooperatifi’ adıyla sosyal medya platformlarında kendilerine ulaşabileceklerini belirten Bahçeli, ürünlerini Türkiye’nin her iline kargo ile gönderebileceklerini vurguladı.

Ürünler (3)

Ürünler (2)

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ