ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Merkez Bankası’nın yılsonu enflasyon tahminini yüzde 65’in üzerine revize etmesi ekonomik sorunların boyutunu gözler önüne seriyor. Artırılan ücretler, yılsonu tahminlere göre oldukça geride kalması, Temmuz ayında memurlara verilen seyyanen zam ve asgari ücretteki artışlara rağmen son iki aylık enflasyon maaşlarda ciddi erimelere yol açtı.

Foto (1)-73

ADİL BİR EKONOMİ
Yılbaşında yapılacak ücret artışları hesaplanırken, çalışanların yaşadığı kayıpların da göz önünde bulundurulması gerektiğini söyleyen Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’nun önceki Genel Başkanı Mehmet Balık, “Milyonlarca emekçi, geçim sıkıntısı nedeniyle zor bir hayat yaşamak zorunda bırakılmış durumda. Enflasyonla mücadelede sadece ücret artışlarına odaklanmanın yeterli değildir. Aynı zamanda vatandaşları enflasyona karşı koruyucu tedbirlerin alınması gerekiyor. Enflasyonla mücadelede kamunun adil ve şeffaf bir yaklaşım sergilemesi de bu süreçte son derede önemlidir. Sabit gelirli kesimin ekonomik güvencesi korunmalıdır. Ekonomi de adil bir yaklaşım, enflasyon sorununu çözme yolunda önemli bir adım olacaktır” şeklinde konuştu.

Foto (4)-33

TAHMİNLERİN ÜZERİNDE OLMALI
Maaş artış oranlarının tahminlerin üzerinde gerçekleşmesi gerektiğine dikkat çeken, “Yılsonuna doğru enflasyon tahminleri hep yükseliyor. Bu nedenle yılbaşında yapılacak ücret zamları yılsonu beklenti oranından en az yüzde 50 ila 60 arasında yüksek olmalıdır. Çalışanların enflasyona ezdirilmemesi için bu artış şarttı. Tahminlerin dahi altında kalan her artış çalışanları sefalete sürüklemektir, mahkum etmektir. Devlet her alacağına vergiye, harçlara yüzde 100’ün üzerinde zam uygularken, patronlar karlarını katlarken çalışanların ücretlerinden kısmak kabul edilemez. Şimdiden çalışanların taleplerini yüksek sesle dile getirmeleri gerekiyor.2024 yılı için enflasyon tahminlerine baktığımızda pik yaptığı bir dönemin yaşanacağını gösteriyor. Bu nedenle bu seneki ücret artışı da son derece önem taşıyor” dedi.

Foto (1)-72

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ