Antalya'da ekonominin en önemli ayağının turizm olduğu hepimiz tarafından çok iyi biliniyor. Ancak kent ekonomisinin neredeyse tamamını yakından ilgilendiren turizm sektörü sadece ülkemizde değil dünya genelinde de pamuk ipliğine bağlı bir sektör olarak dikkat çekiyor. Pandemi, uluslararası krizler, dünya genelinde yaşanan ekonomik dalgalanmaların en büyük etkisi de bugün yaşadığımız gibi turizm sektöründe meydana geliyor.

Şu anda da önümüzde turizm en büyük pazarları olan Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan krizi Antalya olarak çok yakından takip ediyoruz. Peki, turizm sektörü her zaman bu krizlerle boğuşmaktan nasıl kurtulacak?

Bu konuda en önemli adımlardan biri Antalya'daki turizm çeşitliliğini artırmak olmalıdır. Spor, kongre, gastronomi ve kültür turizmleri ile turizm sektörünün yelpazesini genişletmek hem turizm çeşitliliğimizin artmasını hem de turizm süremizin uzamasını sağlayacaktır.

Ancak bunların yanında şu an kent olarak en büyük önemi vermemiz gereken alanın sağlık turizmi olduğunu da görmezden gelmek mümkün değildir.

Sevgili Antalya Ekspres Gazetesi okuyucuları,

Pandemi etkisinin sürdüğü 2021 yılında bile ülkemize sağlık turizminden faydalanmak için 600 binin üzerinde misafirimiz geldi. Bu ziyaretçilerden de ülkemiz bir milyar doların üzerinde gelir elde etmiş bulunmakta. Antalya olarak mevsim koşullarımız, konaklama tesislerimiz ve hizmet kalitemiz olarak dünyanın en önemli sağlık turizmi merkezlerinden biri haline gelmek bizler için uzak bir hedef olmamalı.

Sağlık turizminde son 10 yılda ülke olarak çok büyük bir aşama kaydetmiş bulunuyoruz. Kendi alanım olan dental tedavilerde de son yıllarda büyük bir aşama kaydetmiş bulunmaktayız. Özellikle implant, protez ve gülüş tasarımı gibi alanlarda İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda ve ABD gibi ülkeler başta olmak üzere dünyanın her yerinden bu alanda tedavi sunmaktayız. Klinik olarak bugün hastalarımızın büyük bir çoğunluğunu yurtdışından alıyoruz. Bu hastalar da tedavilerine ortalama 5-6 bin Euro civarında harcama yapıyorlar. Bu harcamanın yanı sıra tedavi boyunca konaklama, gastronomi, kültür gibi pek çok turizm alanından da yararlanan hastalarımız, tedavilerinin dışında da kente oldukça önemli bir döviz bırakıyor.

Dental turizmde bu kadar tercih edilmemizin başında hekimlerimizin yeterliliklerinin yüksek olması, son teknolojiyi oldukça yakından takip etmemiz ve insan kaynağımız bulunuyor. Ancak bunun yanında en büyük artılarımızdan biri de tedavi ücretlerinin kendi ülkelerindeki ücretlendirmeye göre çok uygun olması.

Bu sebepten Antalya'da sağlık turizminin büyümesi demek hem kent ticaretinin artması hem de turizm gelirlerimizin çok önemli bir seviyeye gelmesi demektir.

Kısacası Sağlık turizmi büyürse bundan Antalya kazançlı çıkacaktır…