31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçim’inden sonra sonuçları değerlendiren Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, “Haklarımızı istemenin en demokratik yolu seçimdir. Seçmen, bu seçimde iktidar ve muhalefete birçok mesaj iletmiştir. Türk milleti 2028 genel seçimlerinde bu sorunları çözün demiştir. İktidar ve muhalefet bu şifreleri eminim ki anlamıştır. Seçmen, muhalefete ise çok daha ciddi bir sorumluluk yüklemiştir. Bu sonuçların 2028 genel seçimlerinde kim daha iyi değerlendirir o ipi göğüsleyecektir” dedi.

Neşetq

‘İKTİDARA GÜVEN AZALDI’

Yerel seçimleri değerlendiren Neşet Gündüz, seçmenin ciddi şekilde rahatsız olduğunu ve bu seçimi belirleyenin emekliler olduğunu söyledi. Gündüz, “ Seçim tablosunda da görüldüğü gibi de seçmen çok ağır bir şekilde hem etnik hem de dinsel faktörleri kullanan partilerin oyunu düşürmüştür. Yapılan seçimde, Türk milletinin vazgeçilmez birleştirici unsuru olan Atatürk ilkelerinden vazgeçmeceği mesajı verilmiştir. İnanıyorum ki bunu partilerimiz çok iyi anlamıştır. Seçmen hem iktidar hem de muhalefet kanadının anlamasını istemiştir. Burada emeklilerimiz ciddi bir mesaj vermiştir. Çok yüksek kira oranlarının vatandaşın ödenmez bütçesi karşısında eridiğini, ülkemizde yabancıların kontrol edilemez göçü, kalma süreleri vatandaşlık verilmesi ve piyasaların kontrol edilemez yükselişi AK Parti'ye karşı güveni azaltmıştır” ifadelerini kullandı.

‘EMEKLİLER HEZİMETE UĞRATTI’

Emeklilerin tepkili olduğunu söyleyen Gündüz, “ Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorunun çözüme kavuşmaması, dinsel figürlere verilen ağırlık ve ciddi ayrışımdan rahatsız olan seçmen sandıkta yanıt vermiştir. Peki,  iktidar bunları bilmiyor muydu? Elbette biliyordu. Ülkemiz ciddi bir pandemi süreci yaşamıştır. Arkasından orman yangınları, sel, depremler ve ekonomi ciddi anlamda sarsılmıştır. 2023 Temmuz’unda emeklilere yapılan zamlar hayal kırıklığına uğratmıştır.  Arkasından iktidar 2024'te telafi sözü verdi ancak 2024'e girildiğinde emekliler maalesef görmezden gelinmiştir. Bu da hükümete çok büyük bir hezimete sebep olmuştur.  Hem iktidar hem muhalefet partileri vatandaşa maalesef şeffaf olunmadı.  EYT gerçeği ülkemizde seçmenlere anlatılamadı.  EYT ülkemizin 30 yılına mal olmuştur. Her yıl Sosyal Güvenlik Kurumu 40 ile 50 bin insan arasında emekli verirken.  Birden bu rakam 6 milyon insan aşmıştır. Yani 6 milyon insan emekli edilmiştir ve ama hala emekli maaşını alamayan EYT’li var. Muhalefet ve iktidar bunu seçmenine anlatması gerekirdi.  17 milyon emeklisi olan Türkiye'nin birden 23 milyon emeklisi oldu. Bu da yetmiyormuş gibi bir de 11 milyon kök emekli çıktı ortaya. Yani 10 bin lira ve 10 bin liranın altında maaş alan emeklilerimiz oluştu. Buna ne hazine ne Sakarya'daki doğalgaz ile karşılayabilirsiniz. Kısacası bu seçimi emeklilerimiz belirlemiştir.  Buradan iktidar ve muhalefet partilerine sesleniyorum sakın ama sakın erken seçimi planlamayı ne bunu ülkemiz kaldırabilir ne de seçmenlerimiz gerekiyorsa bazı konularda iktidar ve muhalefet partileri bir araya gelmelidir. Çünkü ülke menfaatleri son derece önemlidir” diye konuştu.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER