“Kapitalist yıkıma, işsizliğe, yoksulluğa karşı 1 Mayıs’ta birleşelim” sloganıyla yapılan ortak basın açıklamasında grup adına konuşan DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, “Yılın 365 günü ezilen, sömürülen, horlanan ve yok sayılan milyonlar olarak, 1 Mayıs alanlarında kendimizi ifade edecek, taleplerimizi, umutlarımızı ve tepkilerimizi dile getireceğiz, alanlarda meydanlarda olacağız” dedi.

Whatsapp Image 2024 04 30 At 11.05.11

‘TÜM HAKSIZLIKLARA KARŞI MEYDANLARDAYIZ’

Cumhuriyetin ikinci yüzyılının ilk 1 Mayıs’ı ülkemiz için önemli bir dönemeçte kutlanacağını söyleyen Küçük, “ Bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üreten işçilerin, emekçilerin, emeklilerin, gençlerin, kadınların hesap sorma ve değiştirme iradesini güçlü bir biçimde ortaya koyduğu, siyasi iktidarın yoksullaştırıcı ekonomi politikalarına ve hukuksuzluklarına dur dediği bir dönemde 1 Mayıs’a gidiyoruz. Emek ve demokrasi mücadelemizin yeni bir dönemini 1 Mayıs meydanlarından başlatacağız. Ekmeğimizin her gün ama her gün küçüldüğü; gelirde, vergide ve ülkede adaletsizliklerin arttığı; hak ve özgürlüklerimizin alabildiğine kısıtlandığı bu süreçte, hükümetin yoksullaştırıcı ekonomik programına, seçimden sonra uygulayacağını ilan ettiği acımasız kemer sıkma politikalarına, tüm haksızlıklara, hukuksuzluklara, adaletsizliklere karşı itirazlarımızı şimdi de1 Mayıs meydanlarına taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

‘ÜLKEDE ADALET ŞART’

Yüksek enflasyon yüzünden emekçilerin her gün yoksullaştığını vurgulayan Küçük, “Tüm dünyada gıda fiyatları düşerken Türkiye gıda enflasyonunda açık ara birinci. Bankalar, holdingler, şirketler karlılık rekorları açıklarken bizler yoksullaşıyoruz. Çalışanlar açlık sınırının bile altındaki asgari ücrete mahkûm ediliyor. Emeklilere bir asgari ücret bile çok görülüyor. Bu da yetmezmiş gibi vergi yükü hep işçinin, emekçinin, emeklinin sırtında. Sermaye ise keyfine göre vergi veriyor bir gecede vergileri sıfırlanıyor, affediliyor. Yetmiyor! Zaten kuşa döndürdükleri kıdem tazminatımıza bile göz dikiyorlar. Oysa biz çok çalışıyoruz, çok üretiyoruz. Dünyanın en uzun çalışma saatleri Türkiye’de. Üstelik iş cinayetleriyle, meslek hastalıklarıyla cebelleşiyoruz. Türkiye dünyada işçi haklarının en kötü olduğu 10 ülke arasında. Ancak bu böyle gitmez. Mücadelemiz sadece ekmek mücadelesi değil. Demokrasi işçinin ekmeğidir, hukuk ve adalet işçinin güvencesidir.  O yüzden 1 Mayıs’ta hukuk ve adalet için mücadele ediyoruz. Haklarımızı korumak ve geliştirmek için adalet ve hukuk şart. Gelirde, vergide ve ülkede adalet olmadığı içindir ki ülkemizde yoksul her gün yoksullaşırken, zengin servetine servet katmaktadır. Bu düzene son vermek için gelirde, vergide ve ülkede adalet şart” diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 04 30 At 11.05.12

‘1 MAYIS’TA BİRLEŞME ZAMANI’

Herkesi birlik olmaya çağıran Küçük, “Ülkemizde tüm hak ve özgürlükler gibi örgütlenme özgürlüğü, ifade özgürlüğü, hak arama özgürlüğü de büyük bir baskı altında. Sendikalaşma, ifade, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakları başta olmak üzere temel hak ve hürriyetler baskıcı otoriter rejim altında kullanılmaz hale getirildi. Sendikalı olmamız, demokratik yollardan hakkımızı aramamız engelleniyor. Böylece ekmeğimiz kolayca çalınıyor, gelir dağılımı bozuluyor. Bizler, işçiler, emekçiler, emekliler bu ülkenin büyük çoğunluğuyuz. Bizler üretiyoruz, bizler çalışıyoruz, insanca yaşamak istiyoruz. Ve ülkemizin dört bir yanındaki 1 Mayıs alanlarında birleşme zamanıdır diyoruz” diye konuştu.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER