‘SİGARAYI Bırakma Günü’ her yıl 9 Şubat’ta toplumda sağlıklı yaşam bilincini geliştirmek, tütün kullanımı ve zararları konusunda farkındalık oluşturuyor. Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Antalya Temsilcisi Gürsel Yurtbahar, sigaraya bağımlı olan kişilere nasıl bırakabilecekleri hakkında ipuçları verdi.

Yurtbahar-1

‘TÜTÜNLE MÜCADELEMİZ GEÇ BAŞLADI’

Türkiye’nin tütün ürünlerine bağımlılık sürecini değerlendiren Yurtbahar, “Türkiye’de insanlar tütünle mücadeleye geç başladığı için tütünün zararlarını bilmeden sigara içmeye başladı. Geçmişte ülkemizde tütünün zararları bilinmediği için herkes içiyordu. Herkes içtiği için küçükler ‘iyi bir şey bu sanırım’ diyerek sigara içmeye başladı. Anne ve babaların çocukları sigara içmeye başlayınca, torunlar da başladı bu böyle sürdü gitti. Tütünün zararlarını geç öğrendiğimiz için mücadelemiz ülkece geç başladı” dedi.

SİGARA İÇMEYİ ARTIRARAK BIRAKIN

Sigarayı bırakmak için önerilerde bulunan Yurtbahar, “Sigaraya başlamamak daha iyi ancak başladıktan sonra bırakmak zor değil. Ancak insanlar bağımlılık hastası olduğu için bırakmada zorluk çekiyorlar. Bugüne kadar binlerce kişi tütün kullanımını bıraktı. Kendilerine vermiş oldukları en güzel hediye oldu. Tütün bağımlılığını bırakmak için en temel şey, kişinin kendisinin gerçekten bırakmayı istemesi. Tütün içicilerini biz dört gruba ayırıyoruz. Birinci ve ikinci grupta olanlar kolayca tütün bağımlılığından kurtulur. Bağımlılıktan kurtulmak isteyenler öncelikle 30 günden az olmayacak şekilde kendilerine bir zaman kotası koysun. Zamanı belirledikten sonra günde kaç tane sigara içiyorsa bir miktar artırarak sigara içsinler. Her içtiği zaman da belirledikleri tarih için ‘şu gün sigarayı bırakacağım’ desin. Bu bilinçaltına yerleştirmektir. Bu yöntem 1 ve 2’nci grupta olanların uyguladığı bir yöntemdir. Bu başarılı olan bir yöntemdir” ifadelerini kullandı.

Sigara22

‘TÜTÜN BIRAKMA MERKEZLERİNE GİDİN’

Tütünü bir yiyecek gibi düşünen ve devamlı tüketenler yani 3 ve 4’üncü gruptakiler için bırakma yöntemleri öneren Yurtbahar, “Ücretsiz olarak tütün bırakma merkezlerimiz var. Bu merkezlerde ücretsiz ilaç tedavisi var. Bu tedaviyle birçok kişi tütünü bıraktı ve isteyen kişiler bu merkezlere giderek tütünü bırakabilir. Zor değil ancak belli bir zaman gerekiyor. Sonuçta bir hastalıktan kurtuluyorsunuz. En hafif hastalıklarda bile iyileşmek için bir sürenin geçmesi gerekir. Tütün bağımlısı, ağır bir hastadır. Çünkü tütün bir canavardır. Kullanan kişiyi yemek üzere olan bir canavardır. İçinde 4 bin adet zehir bulunan bir canavardır. Bırakmak imkânsız değil. Yeter ki isteyin” diye konuştu.

‘ÇOCUKLARA KÖTÜ ÖRNEK OLMAYIN’

Çocuklara kötü örnek olmaması için anne ve babalara seslenen Yurtbahar, “Büyükler yani anne babalar, abiler, ablalar, öğretmenler lütfen küçüklere kötü örnek olmayın. Çocuklarınızın yanında sigara içmeyin. Onların geleceğini yok ediyorsunuz.  Bir diğer önemli konu ise sigarayı bırakma düşüncesiyle birçok kişi elektronik sigaraya başlıyor. Bu büyük bir yanılgıdır. Çünkü elektronik sigara bağımlılık yapıyor. Ve normal sigaradan daha çok zarar veriyor. Gençlerin özenti ile başladıkları elektronik sigaradan uzak durması gerekiyor” diyerek sözlerini bitirdi. 

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER