Baki Süha Ediboğlu'nun hayat hikayesi, 1915 yılında Antalya'da başladı. Babası memur Ahmet Edip Bey ve annesi Remziye Hanım'ın çocuğu olarak dünyaya gelen genç şair, ilk adımlarını Antalya'da attı. İlköğrenimini tamamladıktan sonra, edebiyatın büyülü dünyasına adım atmak için İstanbul'a doğru yola çıktı. 1936 yılında İstanbul Hayriye Lisesi'nden mezun oldu. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde başladığı eğitimine bir süre devam etse de, okulu tamamlayamadan ayrıldı.

BASIN VE RADYO YOLCULUĞU

Okul hayatından ayrıldıktan sonra, kalemiyle hayatına yön verdi. Çeşitli gazetelerde sekreter ve yazar olarak çalışarak edebiyat dünyasında adını duyurdu. Ankara Radyosu ve Basın Yayın Umum Müdürlüğü'nde görev alarak radyo deneyimini artırdı. İstanbul'a döndüğünde, İstanbul Radyosu'nda baş spikerlik gibi önemli görevlere atanarak radyo dünyasında da iz bıraktı.

32d7e8a3614c4fd78b99ceb5583d9f5a

TELEVİZYON VE LONDRA MACERASI

TRT, ona televizyon yayınları ve uygulamaları konusunda daha fazla tecrübe kazanması için bir fırsat tanıdı ve bir yıllığına Londra'ya gönderildi. Bu süreç, Baki Süha Ediboğlu'nun sanat anlayışına yeni perspektifler katmasına yardımcı oldu. Londra'dan döndükten sonra da Türk televizyonculuğuna önemli katkılarda bulundu.

SAF DUYGULAR VE TEMALAR

Baki Süha Ediboğlu'nun şiiri, saf bir tarza sahipti. Beş Hececiler'in etkisi altında, bireysel duygularını soyut bir anlayışıyla şekillendirdi. Mistik duygulara yönelen şair, işlediği eserlerle dikkat çekti. Özlem, aşk, tabiat ve özellikle Akdeniz onun en çok işlediği temalardan bazılarıydı.

683b9f03c7424df2a3c49f6d1d6e4508

PARILDAYAN YILLAR

Güfte şairi olarak da tanınan Baki Süha Ediboğlu, TRT arşivinde çok sayıda bestelenmiş şiiri bulunuyor. Şairane dokunuşlarıyla, notalara dönüşen sözleriyle dinleyicilere duygusal bir yolculuk sunmaya hala devam ediyor.

Evli ve iki çocuk babası olan Baki Süha Ediboğlu, 1972 yılında İstanbul'da hayata veda etti. Ancak bıraktığı eserlerle Türk edebiyatına olan katkıları ve şiirdeki özgün duruşu, onun adını ölümsüzleştirdi. Aramızdan ayrılmasına rağmen, şiirleri ve hatıralarıyla yaşamaya devam eden Baki Süha Ediboğlu, Türk edebiyatının ve Antalya’nın unutulmaz isimlerinden biri olarak anılıyor. Haber/Erendiz ÖZKURT

Editör: Uğur Keskin