Antalya Ekspres Gazetesi'nin haberine göre; Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı sitesinde bölgenin "Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı" olduğunu ve "Doğal Sit-Kesin Korunacak Hassas Alanı" tesciline ilişkin idari süreçlerin devam ettiğini belirtse de site pis su atıklarını gelişigüzel bir şekilde ormanlık alana boşaltıyor.

Si̇te İşaretli̇

Evlerin ortalama fiyatları 12 ila 15 milyon arasında değiştiği siteye 500 metre uzaklıktaki Güver Şelalesi’nde sıcaklığında etkisiyle sular çekilirken 38 villalık sitede ise atıklarıyla adeta yeni küçük bir akarsu yarattı. Siteden yaklaşık 200 metre uzaklığa kadar uzanan pis su atıklarının oluşturduğu koku, görüntü kirliliğinin yanı hijyen sorunlarını da getiriyor. 

Foto (8)-3

ATIKLARDAN KÜÇÜK BİR AKARSU YARATILDI
Evlerin ortalama fiyatlarının 12 ila 15 milyon arasında değiştiği lüks bir site, doğal güzellikleriyle ünlü Güver Şelalesi'ne yalnızca 500 metre, Güver Uçurumuna ise yalnızca 1.3 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Sıcaklıkların artmasıyla birlikte şelalenin sularının çekilirken toplamda 38 villa bulunduğu sitede pis su atıklarının doğaya gelişi güzel salınması sonucu bölgede adeta küçük bir akarsu oluştu. Site sınırından yaklaşık 200 metre uzaklığa kadar ulaşan atık su yönetimi ciddi bir sorun haline gelmiş durumda.

Foto (1)-137

Her yıl yüzbinlerce insanın ziyaret ettiği Güver Kanyon’undaki bu durum aynı zamanda hijyen yanı sıra koku ve görüntü kirliliğini de beraberinde getiriyor. Doğal güzellikleriyle ünlü bir bölgede böyle bir kirliliğin olması bölgenin cazibesini ve estetik değerine ciddi şekilde verdiği söyleyen vatandaşlar, söz konusu sitenin çevreye zarar veren uygulamalarına son verilmesini adına çözüm talep ediyor.

Kaynak: Antalya Ekspres Gazetesi