ANTALYA Yusuf Ziya Öner Fen Lisesi Müdür Başyardımcısı Ü. B., etüt saatinde yaramazlık yaptığı gerekçesiyle 10’uncu sınıfta okuyan erkek öğrenciye tokat attı. Öğrencinin yüzü ve kulağı kanlar içinde kaldı. Bu olaydan sonra 11 ve 12’nci sınıf öğrencileri başta olmak üzere birçok kişi eyleme katılarak öğrenciye uygulanan şiddeti kınadı.  Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, konuya ilişkin sorgulanmanın detaylı bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi.

NURETTİN-1

‘LİYAKATSİZ ATAMALARIN SONUCU’

Eğitimde şiddetin liyakatsiz yönetici atama sonucundan meydana geldiğini söyleyen Başkan Sönmez, “Öğrenciye yönelik şiddeti önlemesi gereken okul idarecilerinin kendisinin şiddet uygulaması eğitimde geldiğimiz vahameti göstermektedir. Kaldı ki yatılı bir okulda okul yönetimlerine emanet edilmiş olan öğrencilere şiddet uygulanması affedilemez.  Öğrencilerin bu şiddete sessiz kalmamış olmaları önemlidir. Buradan şunu görüyoruz kentlerin en gözde okullarına dahi liyakatsiz idareciler atanıyor. Öğrenciye şiddet uygulan başyardımcının da görevlendirme olduğu anlaşılıyor” dedi.

‘GEREKEN YAPILMALI, OLAYIN ÜSTÜ KAPATILMAMALI’

Birçok okulda liyakatsiz, pedagojik yaklaşımdan haberdar olmayan kadroların bulunduğunun altını çizen Sönmez, “Eğitimde bilimsel yaklaşım gerekiyor. Çağdışı yaklaşımlarla okulları yönetemezsiniz. Bu şiddetle ilgili kapsamlı araştırmalar yapılmalı ve okul idaresinin sorumluluğu göz ardı edilmemelidir. Yatılı okullar bu tür şiddet olaylarının yaşanmaması için denetlenmelidir. Öğrenciye uygulanan şiddet olayının kapatılmaya çalışılması, öğrencinin şikâyetten vazgeçmeye zorlanması kabul edilemez. Eğitim-Sen olarak bu olayla ilgili gelişmelerin takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı. HABER/ÇİĞDEM KORKAN