ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Staj ve Çıraklık Mağdurları Eğitim Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Resul Günay, staj ve çıraklık sigortası mağdurlarının sorunlarının giderilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan çözüm beklediklerini söyledi. Resul Günay, “Yıllardır oyalandık, artık bu eziyetin bir son bulması gerekiyor” diyerek tepkisini dile getirdi.

Günay

OKUYAN CEZALANDIRILIYOR

Antalya’daki parti programında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenmeyi planlayan staj ve çıraklık sigortası mağdurları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaşarak sorunlarına çözüm arayacaklar. Staj ve Çıraklık Mağdurları Eğitim Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Resul Günay, sistemin okuyanı cezalandırdığını belirterek, “Staj için okulun yaptığı sigorta geçersiz sayılırken, aynı şartları sağlayan ve çalışan birinin sigortası ise geçerli sayılıyor. Burada ciddi bir adaletsizlik var” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 03 01 At 10.01.06

BAKAN DA ‘MAĞDUR’ DEDİ

1987 yılında çıkarılan 3308 Sayılı Kanunla, sigorta başlangıçları yapılmasına rağmen emekli olamadıklarına söyleyen Günay, Bakan Işıkhan’ın da kendilerini ‘Staj ve Çıraklık Mağdurları’ tanımladığını dikkat çekerek, “Yalnızca toplum değil bürokratlarda bizim mağduriyetimizi biliyor ve farkındalar. Çalışma hayatını ilgilendiren İş Kanunu’nda ciddi boşluklar ve sorunlar var. 38 yıldır devam eden bu mağduriyetin son bulması adına, 3308 Sayılı Kanun’la ilgili maddelerinin ve mevzuatın değişme vakti gelmiştir” dedi.

Whatsapp Image 2024 03 01 At 10.01.06 (1)

STAJ ADI ALTINDA ÖLÜYORLAR

Okulların staj adı altında öğrencileri gönderdikleri yerlerde ağır işlerde ve iş güveliğinden uzak çalışma ortamlarında çalıştırıldıklarını söyleyen Günay, 2008 yılına kadar çıraklık eğitimi olan adında değiştirilerek staj eğitimine dönüştürüldüğüne dikkat çekti. Günay, artan genç işçi ölümlerini işaret ederek, “İş kazalarında yaşamını yitiren gençlerimiz ve yaralananların sayısı her geçen gün artıyor. Bu durum mevcut yasanın yeterince koruyucu olmadığını gösteriyor. Yapılacak kanun değişiklikler ile gençlerimizin haklarını güvence altına almalıyız” dedi. Günay ayrıca mağduriyetlerinin giderilinceye kadar mücadelelerine de devam edeceklerini söyledi.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ