ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde değişiklik ile beraber B sınıfı ehliyete sahip olan sürücülere belirli koşullarda 125 CC’ye kadar olan motosiklet kullanımının önünün açılması üzerine Trafik ve Çevre Bilgisi Öğretmeni Osman Duran, uyarılarda bulundu. Türkiye’de trafik kurallarına uyma ve trafik eğitimi konusunda ciddi eksikliklerin bulunduğuna dikkat çeken Duran, “Türkiye’de trafik kurallarına uyma ve eğitim konusunda yetersizlikler ön plana çıkıyor. Bunların önüne geçebilmek ve kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların sayısını azaltabilmek için düzenlemeler yapılmalıdır” dedi.

Baskan Yardımcı Duran

EĞİTİM SÜRELERİ ARTIRILMALI

Okullarda trafik ders saatlerinin arttırılması ve bu konuda uzman öğretmenlerin daha fazla görevlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Karayolu ve Trafik Güvenliği Derneği Genel Başkan Yardımcısı Trafik ve Çevre Bilgisi Öğretmeni Osman Duran, sürücü kurslarındaki eğitimlerin de tekrar gözden geçirilerek düzenlenmesi gerektiğini belirtti. B sınıfı ehliyet sahiplerinin kısa bir eğitimin ardından motosiklet kullanmalarının sakıncalarına da değinen Duran, “Sürücü adaylarının trafik kurallarını ve güvenli sürüş tekniklerini öğrenmeleri, hem kendi hem de diğer kullanıcıların güvenliği açısından hayati önem taşıyor. Motosikletler otomobillerden farklı bir yapıda araç olması ve olası kazalarda direkt olarak kişilerin can ve mal kaybı riski çok fazla olması bu alana özel bir eğitim olması gerektiğini gösteriyor. Bu nedenle, motosiklet eğitim sürelerinin artırılması ve daha etkili hale getirilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Foto 2Rtyh

EKİPMANLAR GÖZ ARDI EDİLİYOR

Ekonomik nedenlerden dolayı motosiklet kullanıcılarının ekipmanları göz ardı ettiği ya da daha ucuz ürünlere yönelmek zorunda kaldığı belirten Duran, “Sürücülerdeki en büyük yanlış algılardan biri de motosikletin gücüne göre ekipman seçmeleridir. Motosikletin gücü ne olursa olsun tercih edilecek ürünler bellidir. Trafikteki motosiklet kullanıcıları, trafiğin bir parçası olduklarını unutmamalılar. Kazalar yalnızca düşük hızlarda düşme ve ufak sıyrıklarla değil aynı zamanda olası bir otomobil ve benzeri araçlarında kendilerine çarpabileceğini düşünmeliler. Otomobil içinde oturarak rahat bir şekilde araç kullanmak ile motosiklet üstünde araç kullanmak kesinlikle farklı olduğunu unutmamalılar” dedi.

SÜRÜCÜ KURSLARI TEKRAR DÜZENLENMELİ

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin hayata geçirilmesiyle beraber B sınıfı ehliyete sahip olanlar, belirli koşullarda 125 cc’ye kadar olan motosiklet kullanılabilmesinin önünün açılması üzerine uyarılarda bulunan Karayolu ve Trafik Güvenliği Derneği Genel Başkan Yardımcısı Trafik ve Çevre Bilgisi Öğretmeni Osman Duran, eğitimin sürelerinin artırılmasına işaret ederek, “Türkiye’de trafik kuralları uyma ve eğitim konusunda yetersizlikler ön plana çıkıyor. Bunların önüne geçebilmek ve kazalarda hayatını kaybeden ve yararıların azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Bu hem okulda trafik ders saatlerinin artırılması ve bu konuda uzman öğretmenlerinin yanı sıra sürücü kurslarındaki eğitimlerinde tekrar gözden geçirilerek düzenlenmesi gerekiyor” dedi. Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in yürürlüğe girmesiyle birlikte B sınıfı ehliyete sahip olan sürücülere belirli koşullarda 125 cc’ye kadar olan motosiklet kullanımının önünün açılması üzerine, Karayolu ve Trafik Güvenliği Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Trafik ve Çevre Bilgisi Öğretmeni Osman Duran, uyarılarda bulundu. Duran, Türkiye’de trafik kurallarına uyma ve trafik eğitimi konusunda ciddi eksikliklerin bulunduğuna dikkat çekti.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ