19 Kasım 2015’de görevi başındayken, birlikte çalıştığı bir kadını erkek şiddetinden korumaya çalışırken öldürülen Dr. Aynur Dağdemir için Antalya Tabip Odası basın açıklaması yaptı. Açıklamayı, Antalya Tabip Odası Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Komisyonu adına Dr. Çiler Akın Akdeniz yaptı. Basın açıklamasına Dr. Hafize Öztürk Türkmen, Dr. Cumhur İzgi, Dr. Aydan İzgi, Dr. Elif Peştereli, Dr. İbrahim Çelik, Dr. Çiler Akın Akdeniz ve Dr. Yücel Yapıcı katıldı.

KADINA ŞİDDET HER YERDE

Kadına karşı şiddet, kadın hakkı ihlalleri farklılıklar gösterse de dünyanın tüm bölgelerinde sınır ve sınıf ayrımı olmaksızın devam ettiğini söyleyen Dr. Akdeniz, “Dünyanın birçok ülkesinde çok zor ve uzun mücadeleler sonucu elde edinilmiş kazanımlar elimizden alınmaya çalışılıyor. Polonya’da kürtaj yasağının çıkışı, ülkemizde İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı alınışı kazanımlara saldırıların örneklerinden” dedi

‘KADIN BEDENİ ÜZERİNDEN SAVAŞ POLİTİKASI SÜRÜYOR’

81 ilde eş zamanlı operasyon 81 ilde eş zamanlı operasyon

Savaş, afet, pandemi, kıtlık, deprem ve diğer krizlerin faturaları dünyanın her coğrafyasında farklı biçimlerde en acımasız haliyle yaşanmaya devam ettiğini söyleyen Dr. Akdeniz, “Savaşlarda ilk önce kadınları ve çocukları hedef alıp, en ağır bedelleri onlara ödetirken, ilk onların yaşam hakkını elinden alıyor. Ülkemizde yaşanan deprem felaketi, öncesinde pandemi, Suriye ve Ukrayna-Rusya savaşları, İsrail’in Filistin işgali kadınların ve çocukların yaşamlarının elinden alındığı, göç etmek zorunda bırakıldığı, patriyarkanın güçlendiği krizler oldu. Savaş sırasında en başta kadına yönelik suçların arttığını, kadın bedeni üzerinden savaş politikası sürdürüldüğünü biliyoruz bu nedenle barış talebimizden vazgeçmiyoruz” diye konuştu.

EN BÜYÜK SORUNLARI KADINLAR YAŞIYOR’

Pandemiyle kadınların ev içi bakım yükü, ayrıca kadınlara yönelik ev içi şiddet arttı, deprem sonrası ise aynı sorunları bir de evsiz kalarak barınma sorununun eklenmesi ile katlanarak yaşadıklarının altını çizen Dr. Akdeniz, “Cinsel şiddete uğrama oranları, hastalıklar ve depresyonlar tırmandı. Pandemide ekonomik kriz işten çıkarılmaları arttırdı ve çalışma hayatından ilk önce gözden çıkarılanlar ev bakım yükü veya işveren tercihi nedeniyle kadınlar oldu, eşitsizlikler derinleşti. Deprem felaketi sonrası yine bakım yükü en çok kadınların üzerine kaldı, yıkılmış şehirlerdeki temel insan ihtiyaçlarının hala giderilmemesinden kaynaklı sorunlarla hâlâ en çok kadınlar boğuşuyor” ifadelerini kullandı.

‘SAĞLIKTA ŞİDDETİN SON BULACAĞI POLİTİKALAR YAPILSIN’

Sağlıkta dönüşümün yarattığı krizin faturasının ağır ödendiğini söyleyen Dr. Akdeniz, “Pek çok kadın meslektaşımızı görev başındayken yitirmeye devam ediyoruz. Son bir yılda erkek şiddeti nedeniyle kaybettiğimiz sağlık çalışanı kadınlar; Ömür, Melek, Emine ve Ayfer… Kadınlar güpegündüz kamu kurumlarında, yaşatmak için gittikleri işyerlerinde katlediliyor. Sağlığın ve yaşamın korunması için hizmet üretilen ve güvenli olması gereken sağlık kurumları, günümüzde eli silahlı erkek faillerin kolayca girip çıktığı, özellikle kadın sağlık çalışanlarına yönelik tacizden cinayete her tür şiddet eylemini gerçekleştirebildiği ortamlara dönüşmüştür. Kadını ve kazanılmış haklarını yok sayan, sahiplenilmesi gereken bir mal gibi gören, kadın düşmanı erkek egemen politikalar, alınmayan koruyucu önlemler, işletilmeyen düzenleyici mekanizmalar ve cezasızlık politikaları hayatımızın her alanını kuşatmaya devam ediyor. Güvenli çalışma alanları ve sağlıkta şiddete karşı göstermelik adımlar dışında önlemler alınmıyor. Sağlıkta şiddetin son bulacağı politikalar üretilsin ve uygulansın istiyoruz” dedi. HABER/ÇİĞDEM KORKAN