ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre,  E nflasyon ile mücadele etmek zorunda kalan emekli, dul ve yetimin gözü Temmuz ayında yapılacak ara zamma çevrilmiş durumda. Açlığa ve yoksulluğa mahkum edilmiş 16.5 milyon emekli, dul ve yetimin, yakınma ve talepler ile bir sonuç elde edemediğini söyleyen Emekli Meclisleri Sendikası üyesi Ali Ersin Gür, milyonların tek çatı altında bir ara gelerek Türkiye’nin en büyük oluşumlarından birini oluşturabileceğine dikkat çekti. Gür “17 milyona yaklaşan ve ülkenin en büyük kitlesi örgütünü kurabilecek emeklilerin bir araya gelmesi, hak ve talepler noktasında da elini ciddi anlamda güçlendirilecektir. Emekliler bu ülkenin refahından pay alması gerekirken açlığa ve yoksulluğa mahkum edilmiş milyonlar bunu hak etmiyor” dedi.

Gür

EMEKLİLER TOPLUMUN KENDİSİDİR

Emeklilerin taleplerinin daha güçlü bir şekilde çıkmasının gerektiğini söyleyen Ali Ersin Gür, emeklilerin tek çatı altında hak mücadelesi verme çağrısında bulunarak, “Bugün yaşanılan sorun aynı zamanda toplumsal bir sorundur. Kirasını ödemeyen, hastanede randevu bulamayan ve mutfak masraflarını dahi karşılamakta zorluk çeken milyonlar aynı zamanda ülkenin gelecekte gideceği istikameti de bizlere göstermektedir. Bugün milyonlarca emekli 10 bin lira gibi komik maaşlarla hayatını sürdürüyor. Bu maaşlar barınma ücretlerini bile karşılamaktan uzaktır. Bugün mahkemelerde en çok davanın ev sahibi ve kiracı arasında olduğunu görüyoruz. Kiracıların büyük kısmı ise yine emeklilerden oluşuyor. Bu davalar bittikten sonra maalesef çoğu emekli evlerinden çıkarılmış olacak. Kirasını ödemeyen emekli maalesef sokaklar yaşamak zorunda kalacak. Bu nedenle emekli sorunu aynı zamanda ülkenin ve toplumun sorunudur aynı zamanda. Sokakta yaşayan insan da zaten yarı ölüdür. Bu durum karşımıza asayişin yanı sıra başka sorunları da getireceği açıktır” ifadelerini kullandı.

ÜLKE BÜYÜYOR EMEKLİ EZİLİYOR

Emeklilerin milli gelirden hak ettiğini alması gerektiğini söyleyen Gür, “Türkiye’nin serveti emeklilere değil belirli şahıs ve kişilere aktarılıyor. Geçilmeyen otoyol ve köprülere milyarlarca dolar aktarılırken emekli vatanında adeta ikinci sınıf insan muamelesi görüyor. Emekli aldığı maaş her yıl daha da eritilerek adeta sembolik rakamlara dönüştürülmüştür. Kişi başı milli gelire baktığımızda, her vatandaşın aylık 1092 dolar elde etmesi gerekirken emekliler bu oranın yüzde 30’unu dahi alamadığı görüyoruz. Temmuz ayında yapılacak zam yeterli olmayacağı gibi refah payı da kesinlikle verilmelidir. Aksi halde ülke büyürken emekli de ezilmeye devam edecektir. Eşit ve adil bir gelir her vatandaşın hakkı olduğu gibi emeklinin de hakkı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle emeklilerin bir araya gelmesi, hak ve talepler noktasında da elini ciddi anlamda güçlendirecektir. Aksi halde parçalı ve dağınık oluşumlar nedeniyle sorunlarında devam etmesi kaçınılmazdır” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ