TEKSTİL ve hazır giyim sektörünün hızlı gelişimi, eskilerin gözde mesleği terziliği bitirme noktasına getirdi. Antalya’da uzun yıllar ekmeğini terzilik yaparak kazandığını söyleyen Neşe Tosun, artık eskisi gibi iş yapamadıklarını belirterek, mesleklerine olan ilginin azaldığını söyledi. Tosun, “ Hazır giyim ile birlikte elbise diktiren pek kişi kalmadı. Bu işi daha profesyonel yapan kişiler iyi paralar kazanıyor ancak bizim gibi ara sokaklarda dükkânı olan ya da evinde terzilik yapan kişiler artık para kazanamaz hale geldi. Gün içerisinde pantolon altı kestiren ya da daraltmaya gelen kişiler dışında müşterimiz olmuyor” dedi.

‘HAZIR GİYİME İLGİ ARTTI’
Eskiden bayramlarda çok yoğun olduklarını söyleyen Tosun, “Bir dükkânda en az 5 kişi iş yetiştirmek için akşamlara kadar durmadan çalışırdık. Buna rağmen yetiştiremediğimiz olurdu. Ancak şimdi ne bir yoğunluk var ne de bayram havası. Hazır giyim çıktı vatandaş oraya yöneldi. Hazır giyim ile özel dikim arasında fiyat farkı da olunca ilgi oraya kaydı haliyle. Zaten 5-10 kişi çalıştıracak gücü kalmadı terzilerin. Benim gibi birçok kişi artık tek çalışıyor. Günlük yemek parasını çıkarmak için mahallede terzilik yapıyoruz” ifadelerini kullandı. 

‘BUNDAN SONRA TERZİLİK ESKİSİ OLMAZ’
Şu an hem bir hazır giyim yerinde çalıştığını söyleyen Tosun,  boş zamanlarında mahallede terzilik yaptığını belirtti. Tosun, “ 55 yaşına geldim ancak Antalya’da barınma çok büyük bir sorun olduğu için kiram çok arttı ve ödeyebilmek için hazır giyime mecburen girdim. Orada çalışarak kiramı ödemeye çalışıyorum. Hafta sonları ise mahallede komşuların, ya da gelen kişilerin kesim, daraltma, fermuar gibi tadilatlarını yapıyorum. Bu mesleği sevdiğim için sürdürüyorum ancak eskisi gibi kazanç sağlamıyor. Bence mecburen diğer iş seçeneklerini değerlendirerek hazır giyime girdim. Hazır giyimde çalıştığım için mutlu değilim ama yapacak bir şey yok. Görünen o ki terzilik eski popülerliğini kazanamayacak” diye konuştu. 

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER