DAHA önce Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Gökhan Zan’ı aday gösteren Türkiye İşçi Partisi, Zan’dan desteğini çekerek partisinin ismiyle seçime girmemesini istemişti.  Türkiye İşçi Partisi’nin bu isteğine karşın Gökhan Zan TİP logosuyla seçimlere gireceğini belirterek adaylıktan çekilmeyeceğini açıkladı.

Gokhan Zan (3)

DEM PARTİ’YE DESTEK

Hatay’da gösterdiği aday Gökhan Zan’ı desteklemeyecek olan Türkiye İşçi Partisi Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri DEM Parti ve EMEP’in adayı Perihan Pakize Sinemilloğlu’nu destekleme kararı aldı.

Dem11 3

TİP GÖKHAN ZAN’I NEDEN DESTEKLEMİYOR?

Türkiye İşçi Partisi, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterdiği eski milli futbolcu Gökhan Zan’ın geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan ses kaydından dolayı yaptığı açıklamada “partinin asla tasvip etmeyeceği ilişkilere girdiğine dair çeşitli iddiaları” gerekçe göstererek desteklemeyi bıraktı ve adaylıktan çekti ancak YSK’ye yapılan adaylık ve istifa başvurularının son günü geçmesi nedeniyle Gökhan Zan TİP logosuyla seçime girebilecek.  

Gokhan Zan (1)

GÖKHAN ZAN NE DEDİ?

Gökhan Zan ise hakkında ortaya atılan iddiaların asılsız olduğunu kendisine ait olan ses kaydının ise yapay zeka ortamında oluşturulduğunu öne sürerek bu iddialar hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ve adli sürecin başlatıldığını söyledi.

CHP’DEN ADAY OLAMAYINCA AKŞENER KAPI AÇTI

Eski milli futbolcu olan Gökhan Zan siyasi kariyerine 14 Mayıs 2023 seçimlerinde İyi Parti’den Hatay ikinci sıra milletvekili adayı olarak başladı. Sürecin nasıl geliştiğini anlatan İyi Parti Genel İdare Kurulu Üyesi ve Sincan Belediye Başkan Adayı Fatih Koca: “Gökhan Zan eski milli futbolcu ve Hataylı. Deprem dönemi de Hatay halkı için çok mücadele etti. Gökhan Bey, Meral Akşener’in Hatay ziyaretine Akşener’in yanına giderek siyasete girmek istediğini bunu da CHP üzerinden yapmak istediğini söylüyor. Meral Akşener’de CHP’den milletvekili adayı olmak isteyen Gökhan Zan için dönemin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşüyor. Kemal Bey’den olumlu veya olumsuz bir dönüş gelmeyince Meral Akşener, Gökhan Zan’ın deprem dönemi göstermiş olduğu özveriden ötürü ikinci sıra milletvekili adayı olarak gösteriyor ve seçilemiyor ardından belediye başkanlığı seçim sürecinde başka partilerden aday olmak istediğini söylüyor ve bizde ‘Allah yolunu açık etsin’ diyoruz” ifadelerinde bulundu.

Konuyla alakalı görüşünü belirten şimdiki Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel: “Gökhan Zan konusuna şaşırmadım. CHP'ye geldi, İyi Parti'ye gitti, sonra tekrar bize geldi. Hatay Büyükşehir'i istedi. 'Büyükşehir olmazsa Defne'yi verin' dedi. O da olmayınca Arsuz'u istedi. Hep bizdeki belediyeleri istedi. Bizde olmayan bir belediyeyi kazanırım demedi. Garanti belediyeleri istedi” diyerek görüşlerini belirtti.

Muhabir: STAJYER/ARİF CAN YILDIZ