TÜM BEL-SEN Antalya Şubesi, İsrail’in Filistin halkına karşı uyguladığı terör ve katliamı kınamak ve protesto etmek için Antalya Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı grup adına Tüm Bel-Sen Antalya Şube Başkanı İlhan Karakurt okudu. Karakurt, “Emperyalist güçler ve onların yerli iş birlikçileri kirli planlarını hayata geçirmek için Ortadoğu’yu kan ve gözyaşı gölüne çevirmeye çalışıyor” dedi.

WhatsApp Image 2023-10-19 at 22.14.55 (1)

‘SİVİLLERİ ÖLDÜREN BU SAVAŞI KINIYORUZ’

Sivillere yapılan saldırıların altını çizen Karakurt, “En son İsrail’in Gazze’de hastane bombalayarak aralarında yeni doğmuş çocukların ve hastaların olduğu yüzlerce sivil insanın ölümüne neden olan bu saldırı savaşın nasıl gözü dönmüşlüğe yol açabileceğini bir kez daha acı bir şekilde göstermiştir.  Aynı zamanda açık bir savaş suçu olan bu katliamvari saldırıyı kınıyor, yüzlerce sivili öldürmesine varan bu şiddet dalgasının hiçbir sorunu çözmeyeceği gibi savaşın tüm Ortadoğu’ya yayılmasına neden olacak tehlikede olduğunu vurguluyoruz” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023-10-19 at 22.14.55

‘ATEŞKES YEPILMALI’

Çıkan savaşın nedeninin halkın sorunlarıyla ilgili olmadığını belirten Karakurt,  “İsrail ile Filistin arasında yaşananlar başta olmak üzere Ortadoğu’da ve tüm dünyadaki çatışma ve savaşlar buralarda yaşayan halkların kendi aralarındaki sorunlardan değil, emperyalist güçlerin yerli işbirlikçilerini kullanarak körüklediği güç ve iktidar kavgasının sonucudur. Ortadoğu’da yaşayan tüm halkların barış içinde birlikte yaşamasının tek yolu savaşı körükleyen güçlerin elini bu topraklardan çekmesi ve halklar arasında kalıcı diyalog ve müzakere zeminlerinin yaratılmasıdır. Bunun için ilk yapılması gereken sivillerin ölümüne de neden olan saldırıların durdurulup acilen ateşkes sağlanması ve taraflar arasında barış görüşmelerine başlanmasıdır” dedi.

‘BARIŞA SES VER!’

Tüm Bel- Sen olarak sivil katliama neden olan tüm saldırıları kınadıklarını söyleyen Karakurt,  ‘Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz’ anlayışını benimsediklerini belirterek “Filistin topraklarında ve tüm Ortadoğu’da savaşa karşı barışı, ölümlere karşı yaşamı savunuyor; bu kadim topraklarda yaşayan tüm halkların barış içinde birlikte bir yaşaması için herkesi barışa ses vermeye çağırıyoruz” açıklamasını yaptı. HABER/ÇİĞDEM KORKAN