Türkiye ve KKTC tarafından düzenlenen Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2023 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı'nın birinci safhası Girne'nin 101 Evler bölgesinde icra edildi. Tatbikat hakkında bilgi veren Tümgeneral Osman Aytaç, tatbikatın 2002'den bu yana düzenlendiğini aktardı. Konuşmanın ardından şehit Teğmen Caner Gönyeli'nin eşi Nükhet Gönyeli'ye Tümgeneral Aytaç ile Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir tarafından anı objesi takdim edildi.

Yaralıları tespit etmede İnsansız Hava Aracı kullanıldı
Toplantının ardından tatbikatın arama-kurtarma (Kara) safhasına geçildi. Senaryo gereği İzmir-Ercan şehirleri arasında yolcu taşıyan bir uçağın tehlike sinyali vermesi üzerine KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı faaliyete geçerek çeşitli personel ve araç ile bölgeye sevk edildi. Tespit edilen kazazedelere ilk ve acil müdahale sağlık ekiplerince yapıldıktan sonra İnsansız Hava Aracı (İHA) destekli arama-tarama faaliyetleri gerçekleştirildi. İHA tarafından tespit edilen bir yaralı sivil savunma ekipleri tarafından yarlardan geçirilerek kurtarılırken, dron ile tespit edilen bir yaralı ise helikopter ile kurtarıldı.

Türkiye'den 12, KKTC'den 3 koordinasyon merkezi fiilen iştirak etti

Öte yandan, 101 Evler bölgesinde icra edilen faaliyete KKTC Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanı vekili Zorlu Töre katıldı. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, KKTC unsurları ile sivil kurum ve kuruluşların da yer aldığı tatbikata Azerbaycan, Cibuti, Filipinler, Kosova, Katar, Libya ve Pakistan'dan askeri personelin gözlemci olarak katıldığı bildirildi. Ayrıca tatbikata Türkiye'den 12, KKTC'den 3 koordinasyon merkezi fiilen iştirak etti.

Kaynak: İHA