KADIN Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Nisan 2024 Raporu'nda Türkiye genelinde yaşanan kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerini kamuoyuyla paylaştı. Yayınlanan rapora göre, Türkiye genelinde Nisan ayında 32 kadının hayatını kaybettiği ve 13 kadın ölümünün şüpheli olduğu belirtildi. Detaylara göre, öldürülen kadınların yüzde 59'u ya mevcut ya da eski eşleri tarafından öldürüldü. Araştırma sonuçlarına göre en sık gerçekleşen cinayetlerin yüzde 56'sının kadınların kendi evlerinde olduğu tespit edildi. Ayrıca, öldürülen kadınların yine yüzde 56'sı ateşli silahlarla hayatını kaybetti.

Kadın 4
‘CAYDIRICI CEZALAR İSTİYORUZ’
Kadın cinayetlerinin bir türlü son bulmadığını söyleyen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Üyesi Zehra Keçeci, “İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin ayrılmasıyla birlikte kadın cinayetleri daha fazla arttı. Biz İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. Kadın cinayetlerinin azalması çalışmaların yapılması gerekiyor. Var olan iyi çalışmaların ortadan kaldırılması şiddet eğilimi olan kişilere yardımcı olmaktan başka bir şey değil. Kadınlara yönelik şiddet ve cinayete dair yaptırımların yetersizliğinden ötürü erkekler hiç korkmadan bir kadını öldürebiliyor. Biz yetkililerden kadınları korumaya yönelik çalışmaların artmasını ve caydırıcı cezaların olmasını istiyoruz” dedi.

Kadın2Sre
‘KADINLARA İŞ OLANAĞI SAĞLANMALI’
Keçeci, “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun araştırmasında da görüldüğü gibi kadınların büyük bir çoğunluğu evli olduğu kişi ya da eski eşi tarafından öldürülüyor. Birçok kadın kocasından kaçmak yetkili kurumlara sığınıyor ancak bu korumalar yetersiz kalıyor. Kadınlar ya ekonomik sorunlardan dolayı ya da korkudan dolayı eski eşine dönmek zorunda kalıyor ve sonucu maalesef ölümle bitiyor. Biz öncelikle caydırıcı cezalardan sonra kadınların ekonomik özgürlüğü alabileceği çalışabileceği alanların oluşturulmasını istiyoruz. Bir kadın eğer çalışabileceği bir iş bulursa çocuğuna bakabileceğini fark ederse kendine olan güveni gelir ve eski kocasına dönmek zorunda kalmaz. Bu nedenle sığınma talep eden ve hayati tehlikesi olduğunu söyleyen kadınları devletin koruması ve  iş olanağı sağlaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER