MİLLİ Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in bütçe görüşmelerinde söylediği “Sizin 'tarikat, cemaat' dediğiniz, bizim 'STK' dediğimiz yapılarla toplasanız 10 tane protokolümüz vardır. Onlarla protokol yapmaya da devam edeceğiz” sözlerine tepkiler sürüyor. Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Antalya Şubesi, Bakan Yusuf Tekin’in bu sözlerinden sonra suç duyurusunda bulundu. Antalya Adliyesi önünde toplanan dernek üyeleri açıklama yaptı. Grup adına açıklamayı Veli-Der Antalya Şube Başkanı Tülin Koç yaptı. Koç, ”Yıllardır sürekli dile getirdiğimiz, mücadele ettiğimiz gerçeği Yusuf Tekin bütçe görüşmeleri sırasında söylemiştir. Konuyu önemsizleştirmeye çalışmaktadır. Aslında önemsizleştirmeye çalıştıkları bu protokollerle ülke şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketine dönüştürülmek istenmektedir” dedi.

velider 4

‘CEMAATLERİN OKULA GİRMESİNİN ÖNÜ AÇILDI’

Bakan Tekin’in bu güne kadar ki uygulamalarıyla anayasal ve yasal suç işlediğini söyleyen Koç, “ Bu son açıklamalarıyla da bu suçu işlemeye devam edeceğini beyan etmektedir. ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)’ projesi ile MEB okullarına ‘manevi danışman’ adı altında dini görevlileri; imam, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve Kur'an kursu hocalarını görevlendirilerek tarikat ve cemaatlerin okullara girmelerinin önü açıldı. Cemaat örgütlenmelerinde karşımıza çıkan Abi-Abla modelleri ile ‘Proje uygulama mekânlarında’ rol model oluşturulabilecek. Bu mekânların nereler olduğu da bilinmemektedir.  MEB‘in dini içerikli proje, protokol ve uygulamalarıyla, Cumhuriyetin kuruluş ilkelerinden laik, bilimsel, kamusal eğitim ortadan kaldırılarak, dini vakıf-dernek, cemaat okulları, kursları, yurtları, vb. yerleri doğrudan iktidarın desteği ile bütün eğitim sistemini sarmıştır” ifadelerini kullandı.

veli-der 3

‘YUSUF TEKİN’İN GÖREVDEN AZLEDİLMESİNİ İSTİYORUZ’

Eğitim-öğretim faaliyetlerinin devletin asli görevi olduğunu belirten Koç, “ Bu görevi yerine getirmekle Milli Eğitim Bakanlığı yetkilidir ve bu yetki devredilemez. Dini vakıf-dernek, cemaat ve tarikatlarla protokoller imzalamak, ilgili mevzuatın izin vermediği yetki devrinin kullanılmasıdır ki, bu suçtur. 677 sayılı Tekke ve Zaviyeler yasasına göre tarikat ve cemaatler yasa dışıdır. Yasa dışı yapılarla işbirliği yapmak suçtur. Tarikat ve cemaatler STK değil, yasa dışı gerici yapılanmalardır. Yasa dışı gerici yapıları okullarımızda istemediğimiz gibi, hukuku çiğneyerek bu gerici yapıları yasalara rağmen okullarımıza sokmaya çalışan Yusuf Tekin’in de Milli Eğitim Bakanlığı görevinden azledilmesini istiyoruz. Çünkü Yusuf Tekin’in Milli Eğitim Bakanlığı gibi önemli bir görevde bulunması bu ülke için beka sorunudur” diye konuştu.

veli-der (2)

YUSUF TEKİN’E SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU!

Türkiye Cumhuriyeti’ni şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi yaptırmayacaklarını vurgulayan Koç, “Bu mücadele iyi ile kötünün, aydınlık ile karanlığın, bilim ile cehaletin kavgasıdır. Bugün her ne kadar durum aleyhimize gibi görünse de umutsuz değiliz. Zira insanlık tarihine baktığımızda; kötülüğün, karanlığın, cehaletin kalıcı olarak kazandığı görülmemiştir. Bugün ülke genelinde tüm Veli-Der şubeleri olarak; Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Siz değerli velilerimizi de çocuklarımızın geleceğine sahip çıkma adına suç duyurusunda bulunmaya çağırıyoruz. Ne olursa olsun çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz” diyerek sözlerini bitirdi. Açıklamanın ardından toplanan grup adliyeye girerek suç duyurusunda bulundu. HABER/ÇİĞDEM KORKAN

Editör: Uğur Keskin