Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi Vergide Adalet eylemlerine devam ediyor. Eylemlerin 18’inci haftasında Karşıyaka Aile Sağlığı Merkez’inde SES Antalya Şubesi Eş Başkanı Dr. Kaan Taşer bir basın açıklaması yaptı.

‘HÜKUMET TALEPLERİMİZE KARŞI KAYITSIZ KALIYOR’

Yaptığı açıklamada haftalardır sürdürdükleri eylemlerin hükumet nezdinde bir karşılığı oluşmadığını kaydeden Taşer, “On sekiz haftadır vergide adalet istiyoruz. TBMM bu hafta içinde yeni vergi paketini görüşecek. Yeni vergi paketi içinde maalesef çalışanların vergi yükünü azaltan bir madde yok. Vergi paketi emeğiyle geçinenlere yeni ek vergiler getiriyor” dedi.

Hükumet, emeğiyle geçinen halkın vergi yükünü artırmanın programını hazırlıyor diyen Dr. Kaan Taşer, “Maliye Bakanı Şimşek’in kamuoyu nezrinde artık inandırıcılığı kalmamıştır. Hükümetin, her açıkladığı ekonomik program, hayata geçirdiği paket sayesinde emekçi kesimler yoksullaşırken, başta hükümete yakın olan şirketler karlarına kar katıyorlar. Vergi yükünü çalışanların sırtına yükleyen politik tercih iflas etmiştir. Çalışanların her geçen gün azalan satın alma gücü dayanılmaz hale gelmiştir. Biz sağlık çalışanları hem kendi ekonomik kayıplarımız ve her gün muayene ettiğimiz şifa dağıtığımız hastalarımızın yaşadığı yoksulluk bizleri derinden üzmektedir. Toplumun da sesi olma sorumluluğumuz gereği on sekiz haftadır alanlarda taleplerimizi yineliyoruz. Yoksulluk rakamlarını yazmaktan, hükümetin TÜİK in aldatıcı gerçek olmayan oranlara göre çalışanlara yaptığı komik ücret artışlarını dile getirmekten usandık” dedi

Whatsapp Görsel 2024 07 10 Saat 12.13.42 8351D6F3

‘HÜKUMETE VE MİLLETVEKİLLERİNE SESLENİYORUZ’

Yılın ilk ayından itibaren tercihen düşük düzeyde tutulan vergi dilimlerine girdiğimiz gerekçesiyle ücretlerimizden yüksek vergi kesintileri yapılıyor diyen Dr. Kaan Taşer konuşmasını, “Kesinti oranları yılsonuna doğru %35 civarına çıkıyor. Bu adaletsiz ve eşitsiz vergi yükünü sırtımızdan alın, her ay sabit kalmak koşuluyla en fazla %15 vergi kesinti oranlarını hayata geçirin.
Aile hekimliği çalışanları ve diğer tüm sağlık çalışanları olarak on sekiz haftadır sürdürdüğümüz ‘vergide adalet istiyoruz’ eylemlerimiz şayet TBMM de karşılık bulmazsa, her Çarşamba olduğu gibi taleplerimiz hayata geçene dek eylemlerimizi sürdüreceğiz” ifadeleriyle noktaladı. 

Muhabir: YUSUF ÖZTÜRK/HABER