SAĞLIK ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi'nin sağlık çalışanlarının yüksek vergi kesintilerine karşı sesini duyurmak amacıyla başlattığı eylemleri devam ediyor. 13. hafta eyleminde konuşan SES Antalya Şubesi Eş Başkanı Dr. Kaan Taşer, Siteler Aile Sağlığı Merkezi önünde yaptığı açıklamada, 'Vergide Adalet' talebini bir kez daha dile getirerek, “Yüksek vergi kesintilerine karşı sesimizi yükseltmeye çalışıyoruz, ama bu sese kulak vermek yerine vergi kaçıranları ihbar edin demeçleri veriliyor" dedi.

DÜŞÜK DİLİM YÜKSEK VERGİ

Çalışanların yılın ilk aylarından itibaren düşük düzeyde tutulan vergi dilimlerine girildiği gerekçesiyle ücretlerden yüksek vergi kesintileri yapıldığını vurgulayan SES Şube Eş Başkanı Kaan Taşer, kesinti oranlarının yıl sonuna doğru yüzde 35’e kadar çıktığını ifade etti. Bunun adaletsizlik ve eşitsizlik olduğunu ifade ederek itirazlarını sürdüren sağlık çalışanlarının taleplerini dile getiren Taşer, “Her ay sabit kalmak koşuluyla en fazla yüzde 15 vergi kesintisi yapılsın talebimizi bu haftada dile getiriyoruz. Talebimiz karşılık bulana dek süresiz yaptığımız bu eylemlerimizi büyüterek hak arayışımızı sürdüreceğiz” dedi.

Foto, (2)

'VERGİ YÜKÜ ARTIK TAHAMMÜL SINIRINI AŞMIŞTIR'

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, "Enflasyonu düşürmek, cari açığı azaltmak, bütçe disiplini tesis etmek ve yapısal sorunları çözmek konusunda kararlıyız" diyerek emeğiyle geçinen çalışanlara, yükün çoğunu sırtlananlara sabırlı olmayı salık verdiğini söyleyen Dr. Kaan Taşer, “Ancak hükümetin hangi şirketlere nasıl bir vergi imtiyazı sağlandığını, vergi borçlarını nasıl ertelediğini tüm kamuoyu biliyor. Bizim bilmediğimiz daha birçok kayrılan kesimler kazancına göre vergi çok az ya da hiç vermezken çalışanların ve emeğiyle geçinen halkın ücretlerinden yapılan yüksek vergi kesintileri yetmezmiş gibi yüzde 65 oranında dolaylı vergilerin yükü artık tahammül sınırını aşmıştır” şeklinde konuştu.

Foto, (1)

BAKANA SORULAR
"Maliye Bakanı Şimşek üç haftadır sorularımıza yanıt vermiyor. Eylemlerimizin on üçüncü haftasında sorularımızı yineliyoruz" diyen Dr. Kaan Taşer; "Bizlerden ek vergi kesintileri yaptığınız oranlarda vergi aldığınız şirket var mı? Vergi kaçıranları hepimizden daha iyi biliyor ve tanıyorsunuz. Kazancına göre düşük ve ya hiç vergi vermeyenleri kollamaya devam edecek misiniz? İhbarcılığı adaletsiz ve eşitsiz vergi toplama politikanızı örttüğünü düşünüyor musunuz? Vergisini sildiğiniz, yüksek vergi muafiyetleri sağlayarak kamudan beslediğiniz şirketlere desteğinizi kesecek misiniz? Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını vermeyi, haksız ve adaletsiz vergi kesintilerinden vazgeçmeyi düşünüyor musunuz? Halkımızdan alınan adil olmayan ekonomik ve sosyal eşitsizliğe kaynaklık eden dolaylı vergileri azaltmayı düşünüyor musunuz? Kamuda gösterişe şatafata israfa dayalı harcamaların son bulacağını söylediğiniz tasarruf paketinin çalışanların sırtına yeni yükler getirmeyeceğini söyleyebilir misiniz? Halkın sağlık hakkı, sağlık çalışanlarının haklı mücadelesi ve vergi adaleti için yürüttüğümüz mücadelemiz talebimiz karşılık bulana dek sürecek. Vergide ve gelirde adalet mücadelesine tüm çalışanları, giderek yoksullaşan halkımızı bir kez daha davet ediyoruz" dedi.

Muhabir: GAZİ KARATAŞ