KADIN Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından yayınlanan ‘Kadın Cinayeti ve Şüpheli Kadın Ölüm Gerçekleri Raporu’na göre, 2023'te 315 kadın, erkekler tarafından öldürüldü. Raporda 28 kadının koruma kararı olmasına rağmen öldürüldüğü bilgisine de yer verildi. Her yıl yüzlerce kadının öldürüldüğü, binlerce kadının şiddete uğradığını belirten Antalya Kadın Platformu Üyesi ve Antalya Halkevi Başkanı Kadriye Tuğcu, konuya dair önemli açıklamalarda bulundu.

kadriye

‘KADINLARA YÖNELİK POLİTİKALAR DÜZELTİLMELİ’

Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddettin artmasında hükümetin kadınlara yönelik kötü politikalarının olduğunu ve kadın cinayetlerini durdurulamaz hale getirdiğini vurgulayan Tuğcu, “Kadınlara yönelik işlenen tüm şiddet biçimlerinin de sıradanlaştırıldığını görüyoruz. Kadınları koruyacak politikaların bir türlü geliştirilememesi, şiddetin ve cinayetin cezasız kalmasına ya da hak ettiği cezayı alamamasına neden oluyor. Böyle bir toplumda kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet sürekli artıyor. Biliyoruz ki kadın istismarı ve cinayetlerinin artmasının sebebi, yanlış politikaların sonucudur. Bu nedenle caydırıcı cezaların olduğu bir sistemin gelmesi gerekiyor. Şiddet uygulayan kişilerin elini kolu sallayarak sokakta gezemeyeceği cezalar verilmeli. Bu şekilde çözümler üretilebilir” dedi.

‘KADINLAR DAYANIŞMALI’

Antalya’da öldürülen kadınların sayısına dair verilerin şu an yayınlanmadığını yakın zamanda yayınlanacağını söyleyen Tuğcu, hükümetin politikaları nedeniyle kadınların korunamadığını mecburen kendilerinin korumaları gerektiğini belirtti. Tuğcu, “Kadınlarımız kendilerini korumak için öz savunma yöntemlerini geliştirmeli. Yargı tarafından korunamıyoruz maalesef, bu nedenle bu gibi durumlarda kadınları kurtaran en önemli şey ‘dayanışma’. Biz kadınlar dayanaşarak birçok şeyin üstesinden gelebiliyoruz. 2024 yılında biz kadınlar dayanışma içerisinde olacağız. Umuyoruz ki bu yıl cinayetlerin, şiddettin yaşanmadığı bir yıl olur. Yetkililerin yanlış politikalardan vazgeçip kadınlara yönelik çalışmaların arttığı bir yıl olmasını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı. ÖZEL HABER/ÇİĞDEM KORKAN

Editör: Uğur Keskin