ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Kent Konseyi Emekliler Meclisi Başkanı Mustafa Cengiz Çöpelli, yaşlıların göz ardı edildiğini belirtti. Yaşlı nüfusun toplumun önemli bir kesimi oluşturduğunu ve yaşlılara yönelik politikaların yetersiz kalması nedeniyle sosyal hayatın yanı sıra birçok alanda da dışarıda kaldıklarını söyleyen Kent Konseyi Emekliler Meclisi Başkanı Mustafa Cengiz Çöpelli, merkezi ve yerel yönetimlerin yaşlılara yönelik politikaların daha kapsamlı ve etkili bir şekilde oluşturulması gerektiğini söyledi.

Başkan Çöpelli̇

Yaşlıların sosyal hayata daha aktif bir şekilde katılması için çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi ve yaşlı dostu politikaların uygulanması gerektiğini belirten Çöpelli “Politikalar belirlenirken, yaşlı maalesef yaşlı nüfusun düşünce ve öneleri alınmıyor ya da görmezden geliniyor. Bir kesime yönelik sağlık, bakım, sosyal destek ve istihdam gibi alanlarda da politikalar belirlenecekse eğer muhakkak o kesiminden görüşleri doğrultusunda yapılmalıdır. Bu konuda yerel yönetim meclislerinde yaşlıların oluşturduğu meclisin olmasına yönelik taleplerimizi de siyasilere ilettik” dedi.

Foto (1) Yaşlı

SOSYAL HAYATIN DIŞINDA KALIYORLAR

Antalya’da bakım merkezi, emekli kahvesi, huzurevi gibi yaşlılara yönelik hizmetlerin yerel yönetimlerin sırtına yüklendiğini söyleyen Başkan Çöpelli, merkezi hükümetin bu konudaki politikaların yeterli olmadığı dile getirerek, “Yetersiz politikalar nedeniyle yaşlı nüfusu sosyal hayatın dışında kalıyor. Özellikle dar gelirli yaşlılarımızın çoğunlukla ya sokaktaki banklarda ya da emekli kahvesinde zaman geçiriyor. Bu anlamda yeterli bank sayısı olmadığı gibi saat 17.00’de kapanan emekli kahveleri de yaşlılarımızın sosyal hayatlarını da ciddi anlamda sınırlandırıcı bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca belli bir kesim tarafından şehir içi toplu ulaşımda yaşanan yoğunluğun nedeni olarak yaşlılarımızın gösterilmesini de anlamsız ve izaha muhtaç bir durumdur. Saat 17.00’de kapanan emekli kahvelerinden çıkan yaşlılarımız, yaşanan ekonomik krizi de düşünürsek, aldıkları emekli maaşıyla nereye gidebilirler? Hiç bir yere. Bu nedenle emekli kahvelerinin kapanma saatleri ve iş çıkış saatleri denk gelmesini yaşlı vatandaşlarımızın tercihi değil. Zaten kimse de o kalabalıkta özellikle yaşlılar hiç tercih etmez. Dar gelirli yaşlılarımızın mecburen evlerine gitmek durumunda kalıyorlar. Kapanma saatlerinin ileriye alınmasıyla bu sorunda çözülebilir. Ayrıca düzenlenecek tiyatro, festival ve sinema gibi farklı etkinliklerde uygulanacak özel indirimlerle de daha fazla sosyal hayatın içine dahil ederek, köşesine çekilen yaşlı değil sosyal hayatın içine dahil edilen yaşlı nüfusta bir çok anlamda olumlu olarak topluma da katkı sağlayacağı açıktır. Evinde bir köşeye çekilen değil aksine üreten ve hayatın içine dahil edecek projeler bu anlamda hayati önem taşımaktadır” diye konuştu.

Foto (2) Yaşlı

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ