TÜRKİYE İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2023 yılına dair açıkladığı ‘İstatistiklerle Yaşlılar’ verilerine göre yaşlılarda yoksulluk artıyor. Ülkedeki yaşlılarda yoksulluk oranı 4 yılda yüzde 7,5 yükseldi. Verilere göre, yaşlılarda yoksulluk oranı 2019’da yüzde 14,2 iken 2023’te 21,7’ye yükseldi. Yaşlı nüfusta iş gücüne katılım 2019 yılında yüzde 12 iken 2023 yılında yüzde 12,2 oldu. Antalya Kent Konseyi Emekliler Meclisi Başkan Yardımcısı İbrahim Taştepe, TÜİK verilerini değerlendirdi. Taştepe, “Verilerde gösterdi ki yaşlılar hiçbir dönem bu kadar fakirleşmemişti. Hiç bu kadar geçim sıkıntısı çekmemişti” dedi.

ibrahim

‘YOKSULLUĞA MAHKÛM EDİLDİK’

Derinleşen ekonomik kriz ve hayat pahalılığı yaşlıları yoksulluğa mahkûm ettiğini söyleyen Taştepe, “ Emekliler olarak sürekli dile getiriyoruz ancak dikkate alınmadık. Biz emekliler yani yaşlılar geçinemiyoruz. TÜİK verileri ise söylediğimizi onaylarcasına bizim geçinemediğimizi ortaya koydu. Bizi asgari ücretin altında maaşlara mahkûm ettiler. Ne kira ödeyebiliyoruz ne sağlıklı beslenebiliyoruz. Sadece ekmek ve su alabilir hale geldik ve buna şükür etmemizi bekliyorlar. Biz yoksulluğa mahkûm edilmek istemiyoruz. Biz sesimizin duyurulmasını istiyoruz” diye konuştu.

‘MECBUREN ÇALIŞIYORUZ’

Yaşlıların yaşadığı sefalete bir son getirilmesini gerektiğinin altını çizen Taştepe, “ Bu yaşadığımız sefaletten başka bir şey değil. Biz sefaleti kabul etmeyeceğiz. Hakkımız olan maaşları almak için var gücümüzle direneceğiz. Antalya’da özellikle yaşam şartları çok zor. Biz 10 bin maaşla ne yapacağız? Veriler bile gösteriyor. Mecburi olarak iş hayatına giriyoruz ve çalışmak zorunda kalıyoruz. İş hayatına giren yaşlı oranı verilerde yazandan daha fazla. Birçok emekli sigortasız işlerde çalışıyor. Bir işe girip çalışmayınca çocuklarımıza yük olur olduk. Bu yaştan sonra evlatlara yük olmayı bize reva gördüler” ifadelerini kullandı.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER