ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Antalya’da evlerin son bir ayda metrakare fiyatı yüzde 3 artarak 30 bin lirayı geçti. Vatandaşların ortalama 3 milyon liralık bir ev için kredisi çekmesi halinde yaklaşık 11 milyon geri ödemesi olduğuna dikkat çeken Müteahhit Murat Zehir, aylık ödemeler ise ortalama 110 bin lirayı bulduğuna dikkat çekerek, “Bu şartlar altında konut almak da yapmak da imkansızlaştı” dedi.

Müteahhit Murat Zehir

FAİZ KİRAYI DA KARŞILIYOR

Orta gelir grubundaki vatandaşların ortalama 3 milyon liralık bir ev için kredi çekmeleri halinde yaklaşık 11 milyon lira geri ödeme yapmaları gerektiğini belirten Müteahhit Murat Zehir, aylık ödemelerin ise 110 bin lirayı bulduğuna dikkat çekerek “Bu şartlar altında konut almak neredeyse imkansız hale geldi. Artan maliyetler müteahhitleri konut yapımından uzaklaştırırken vatandaşları da faiz getirisi olan vadeli hesaplara yönlendiriyor” dedi. Zehir ayrıca, mevcut ekonomik koşullarda kiralık konut fiyatlarının düşük kaldığına da dikkat çekerek, “Bugün ev almak isteyen bir vatandaş, 3 milyon liralık bir evden en fazla 25 bin lira kira geliri elde edebilirken, aynı miktarı faize yatırması halinde 140 bin lira gelir elde edebiliyor. Bu durumda vatandaşlar, konut yatırımını erteleyip faizlerden elde ettikleri gelirle kira ödemelerini karşılıyor ve hatta üstüne gelir elde ediyorlar” şeklinde konuştu.

Faiz

Özellikle orta gelir grubundaki vatandaşları ev sahibi olma hayallerinden uzaklaştığını ve bu durumunda inşaat sektörünü olumsuz etkilediği belirten Zehir, konut edinme sürecini kolaylaştırmak için faiz oranlarının yeniden değerlendirilmesi gerektiği konusunda uyararak, “Şu anda konut yapımı neredeyse tüm kentte durmuş durumda. Firma ve müteahhitlere baktığımızda maliyetler nedeniyle bu işe girmek istemiyor. Krediye ulaşmakta zorlanıyorlar ayrıca vatandaşlarda yüksek faiz nedeniyle faize yöneliyor. Bu durum yakın zamanda konut arzında sorunu daha da büyüteceği gibi Antalya’da da mevcut kiraları da tekrardan çok hızlı bir şekilde yukarıya doğru çıkmasına neden olacaktır. Antalya’da diğer illere göre daha hızlı büyüdüğü gibi yoğun göç alması da bu süreyi de hızlandıracak. Bu nedenle sektöre yönelik desteklerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor” dedi.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ