MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nın müfredatta yaptığı değişikliklere tepki gösteren Antalya Müfredata Hayır Platformu,  Attalos Heykeli önünde toplandı. Platform adına açıklamayı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk yaptı. Öztürk, “Eğitimin ihtiyacı Cumhur İttifakının ihtiyacı değildir. Yapay zekânın, uzay yolculukları çağının; internet-bilgisayar-bilişim diye özetleyeceğimiz bu çağın ihtiyacı hiç değildir. 21.yüzyılda eğitimde uygulanacak eğitim programı bu önerilen program olamaz” dedi.
‘MÜFREDAT UYGULANAMAZ VE KABUL EDİLEMEZ’
İktidarı eleştiren başkan Öztürk, “ Çağın dışına düşmüş, benimsenmeyen ve bir türlü başarılı olamadığı kendi kültürel ve ideolojik hegemonyasını oluşturmak istiyor. Bilmiyorlar ki tarihin tekerleği geriye dönmez. Ulusal sınırların anlamının kalmadığı, dünya vatandaşlığına giden bu çağda AKP-MHP koalisyonu, bu halka ve bu halkın çocuklarına sizi uyutmak için masal anlatacağız diyorlar. İmam Hatip mezunlarının, kendi çocuklarını örnek göstererek, nerelerde okuduğunu övgüyle söylüyorlar. Hâlbuki kendi çocuklarının Cumhurbaşkanı çocuğu olmak dışında bir vasfı yok. Dünyada eğitim büyük bir devinim ve atılım gerçekleştirirken, bizim ülkemiz bir bakan ve ekibinin, Saray ve şürekâsının anlamayacağı ‘ben yaptım oldu bittiyi’ kabul edemez. Bugün resmi olarak kabul etse bile gerçekte bu müfredat uygulanamaz ve kabul edilemez” ifadelerini kullandı. 
‘LAİK VE BİLİMSEL İÇERİK İSTİYORUZ’
Yeni müfredatın laiklikten uzak olduğunu vurgulayan Öztürk, “Eğitim müfredatı, öğrencilere yaşamı bir bütün olarak kavramayı hedefleyen, çocuk ve gençlerin çok yönlü gelişimlerine hizmet edecek öğrenme yaşantılarını içeren laik ve bilimsel bir içerikte olmalı, çok dillilik temellinde anadili eğitimini esas alan yeni ve demokratik bir müfredat hazırlanmalıdır. Hazırlanan müfredat gerici dinci olduğu gibi toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştiren, kadınların bakım emeğini yok sayan ve gelenekçi aile yapısını kutsallaştıran bir müfredatı tanımıyoruz. Kız çocuklarımızı eşit, bilimsel ve karma bir eğitim ile okullarımızda yetiştirmek hepimizin görevidir” şeklinde konuştu. 
‘HERKESİ GERİCİ MÜFREDATA KARŞI ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUZ’
 İktidarın çocukların ve gençlerin ruh sağlığıyla oynadığını söyleyen Öztürk, “ Kendi cinsiyetçi, tekçi ve ötekileştirici anlayışlarını körpecik beyinlere vermek; çağıyla uyuşmayan, teknoloji ve bilimden uzak, medeni insanlık dünyasından çıkacak bir geleceğin peşine düşmüş durumdalar. Biz kabul etmiyoruz siz de etmeyin. Kendi çocuklarını Amerika’da, Avrupa’da en iyi koşullarda okutmak isteyenler bize Orta Çağı gösteriyorlar. Eğitim müfredatı olmaktan çok uzak olan ve tek adam rejiminin yaratmaya çalıştığı dini esaslara dayalı toplum modelini temel alan, laiklik ve bilim karşıtı yeni müfredatı reddediyoruz. Eğitim ve bilim emekçileri başta olmak üzere, öğrencilerimiz, velilerimiz ve tüm kamuoyu ile birlikte bilime ve laik eğitime açıkça meydan okumak anlamına gelen müfredat değişikliklerine karşı birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz. Tüm siyasi partileri, demokratik ve sivil toplum örgütlerini bu gerici-ırkçı iktidarın ihtiyacı doğrultusunda yapılmak istenen müfredat ve ders programlarına karşı çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/HABER