ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, yerli besicinin ve üreticinin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Et fiyatlarında kalıcı ve istikrarlı bir düşüşün sağlanabilmesi için küçük besicilerin ve aile çiftliklerinin korunması gerektiğini vurgulayan Başkan Yardımcı, sektördeki zorluklara dikkat çekerek, “Et fiyatlarındaki düşüş için adil rekabet şart. Et ve Süt Kurumu Ocak ayının ortasından itibaren kasaplara da daha düşük fiyatlardan et verecek olması rekabeti güçlendireceği gibi indirimleri de beraberinde getirecektir” ifadelerini kullandı.

KALICI BİR DÜŞÜŞ

Et fiyatlarında kalıcı ve istikrarlı fiyat düşüşü olması için küçük besici ve aile çiftliklerin korunması gerektiğini uzun zamandır dile getiren Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, küçük ve büyükbaş hayvan sayısındaki düşese işaret ederek, “Üretici, uzun zamandır binbir zorluk altında mücadele vererek üretmeye çalışıyor. Geliri, gideri karşılamayan üretici de bir daha bu işe dönmemek için işi bırakıyor. Diğer yandan depremin üretim üstündeki ciddi faktörü ve diğer sebepleri de eklersek, sayıda bir düşüş var. Bu da fiyatların artmasındaki diğer en önemli nedenlerinden biridir. Artan maliyetler yalnızca üreticinin değil aynı zamanda kasaplarında sırtına bindi. Piyasa da tekelleşme yaratmak isteyen büyük ölçekli firmalarla uzun zamandır mücadele ediyoruz” dedi.

REKABET ARTACAK FİYAT DÜŞECEK

Fiyatların inmesinde adil rekabete de değinen Başkan Yardımcı, “Kasap esnafımız uzun zamandır adil olmayan şartlarda, var olma çabası vermek durumunda kaldı. Et ve Süt Kurumu Ocak ayının ortasından itibaren kasaplara da artık piyasa fiyatlarını aşağıya indirecek fiyatlardan et vermeye başlayacak. Bu durum fiyatlara yansıması ise bir aylık süreci bulacaktır” dedi. Sığır ithalatına da Yardımcı, vatandaşın ucuz et yemesini ne sağlayacaksa desteklediklerini fakat yerli besicilerinde desteklenmesi gerektiğini ifade ederek, “İstikrarlı ve ucuz bir et fiyatı için bu şarttır” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ